SUR AJANS- Agrobay işçileri Ankara’ya yaptıkları yürüyüşlerinin ardından siyasi partiler ve bakanlıklarla görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmeler sonrası işçiler, Olgunlar Caddesi’ndeki Madenci Anıtı önünde Tarım-Sen ile açıklama yaptı. “Agrobay işçileri yalnız değildir” yazılı pankartların ve dövizlerin açıldığı açıklamada, “Yaşasın işçilerin birliği, halkların kardeşliği”, “Agrobay işçisi yalnız değildir” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan Tarım-Sen Örgütlenme Uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz, verilen sözlerin tutulmadığını belirterek,  “Verilen sözlerin tutulmayacağı şüphesi ile Ankara’da kaldık. Bu sabah avukatımız karşı tarafın avukatı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Alacak listemizi doğrudan iletmiş olduk. Bir müzakere kanalı açılmış oldu. Bir taraftan da Bakan Yardımcısının yapacağı bir görüşme var. Yine Sedat Aksakallı’nın yarın doğrudan şirketin sahibi Ahmet Şentürk ile yapacağı bir görüşme var” diyerek, emekçilere ve yanlarında olan emek demokrasi güçlerine teşekkür etti.

‘Alınterimizi istiyoruz’

İki gündür çok yoğun bir şekilde partilerle görüştüklerini söyleyen Tarım-Sen yöneticisi Ayten Yavuz da, “Gerçekten çok üzgünüm. Partililerden hayatımız boyunca işitmediğimiz hakaretleri işittik. Evet işçiyim. Tarım işçiliği yaparak çocuklarımı okuttum. Biri avukat, biri öğretmen oldu. Çocuklarıma haram para yedirtmedim. Ama gözü kapalı oy kullandığımız bir parti, ‘ben size şu yardımı yaptm, bu yardımı yaptım’ dediler. Biz sizin yardımınızı istemiyoruz. Biz maaşımızı, tazminatımızı, alnımızın terini istiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.

YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti YSK, Hatay ve Ordu başvurularını reddetti

‘Baştakiler sesimizi duysun’

Daha sonra konuşan Agrobay işçisi Şehriban Kapaklıkaya, “Burada duygu sömürüsü yapmıyoruz. 14 yıl Agrobay’da çalıştım. Sendikaya üye olduk diye biz işten çıkartıldık. 8 aydır hakkımız, emeğimiz için mücadele verdik. Günlerdir yürüyüş yapıyoruz Ankara’ya gelmek için. Kimileri, ‘cebimden mi vereyim parayı’ dedi kimileri, ‘duygu sömürüsü yapmayın’ dedi.  Biz buraya hakkımız için, emeğimiz için gelmemiz suç mu?  Biz dilenci değiliz, hakkımızı almaya geldik. Baştakiler de sesimizi duysun, 14 yıllık tazminatımızı versinler, 2 aylık maaşımız içeride maaşımızı versin” dedi.

‘Sürecin takipçisi olacağız’

Tarım-Sen Genel Başkanı Umut Kocagür ise şöyle konuştu: “Çamurda yattık, yalınayak yürüdük. Tarım işçilerinin görünmeyen tanınmayan haklarını almak için Bergama’dan çıktık buraya kadar geldik ve kazandık. Açılmayan kapıları açmayı başardık. Hiçbir şekilde kimseden korkmadık, buradayız. Bu insanların haysiyetini kazandık. Sakın ola düşünmeyin ki biz görüşmemizi yaptık orada kaldı, hayır. Yaptığımız bütün görüşmelerin, aldığımız bütün sözlerin takibini yapacağız. Bize verilen sözler tutulmazsa bilinsin yeniden buraya geleceğiz. Seçim umurumuzda değil, işçilerin hayatı tek bir oydan daha kıymetlidir.”

Açıklama sonrası işçiler Bergama'ya dönmek için yola çıktı.

Editör: Haber Merkezi