İzmir Bergama ilçesinde bulunan Agrobay Seracılık isimli firmada çalışırken Tarım İşçileri Sendikasına üye oldukları için 22 Ağustos 2023'te ten atılan ve sera önünde oturma eylemine başlayan işçileri, eylemlerinin 160'ncı gününde sera önünde basın açıklaması yaptı. "Agrobay hakkımızı ver" pankartı açılan açıklamada işçiler adına Tarım-Sen Başkanı Umut Kocagöz konuştu.

En başından beri Agrobay şirketinden yalnızca haklarını istediklerini belirten Kocagöz, "Direndik. Çünkü bu işletmede yıllardır çalışarak hayatımızı verdik. Sağlığımızı verdik. Kendimizi verdik. Düştük yaralandık, zehirlendik hasta olduk, sigortalarımız yatırılmadı. Direndik. Bizden “ispatla” diyen herkese yaşadıklarımız dışında söyleyeceğimiz bir şey yok. Kalanı bu ülkenin kurumları ve yasalarının sorumluluğundadır. Direndik, direnmeye devam edeceğiz, çünkü başka yolumuz yok. Soralım, Agrobay işletmesinde iş kazaları ve zehirlenmeler bitmiş midir? Daha birkaç gün önce çalışan arkadaşlarımızın yaşadığı iş kazası ve zehirlenme nasıl açıklanabilir? Biz Agrobay'ın işçi sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin tamamen sağlandığı bir işletme olmasını istiyoruz" dedi.

Agrobay şirketinin çeşitli gerekçelerle 10’dan fazla işçiye 100 TL, sendika başkanına 75 bin TL, TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil'e de 100 bin TL manevi tazminat davası açtığını aktaran Kocagöz, "Temel gerekçe olarak şirketin itibarının zedelendiği öne sürülüyor. Yıllarca bu şirkette çalışırken yaşadıklarımızı kamuoyu önünde paylaşmanız itibar zedelemesi olarak görülüyor. Bu yanlıştır. Bugüne kadar yaptığımız eylemlerde temel amacımız hep aynı oldu. Şirketin haklarımızı vermesini istedik. İtibar zedelenmesi şirketin kendi tavrıyla ilgilidir. Bizleri bu sürece iten, muhatap almayan, yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmamıza göz yuman, ticaret yaptığı şirketlerle görüşme yapmamızı zorunlu kılan bu şirkettir. Kaldı ki, bu itibarın iade edilmesi de basittir. Açılan davalardan vazgeçip arabuluculuk işlemiyle 5 dakikada çözüme gidilebilir. Agrobay'ın hakları vermesi, üstelik işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerini almış bir işletmeye dönmesi, onu geçmişten çok daha itibarlı bir şirket yapacaktır" ifadelerini kullandı.

Agrobay'ın bu tavrı ile direnen işçileri cezalandırdığını, işten çıkarılacak işçilere de mesaj verdiğini belirten Kocagöz, "Sendikamızın başta Agrobay işçileri olmak üzere, bölgedeki sera işçileri, ülke genelindeki tarım, balık, orman işçilerinin çıkarlarını savunmak temel önceliğidir. Bilinsin, nerede bir işçinin hakkı yeniyorsa, nerede bir işçi iş kazası geçirdiği zaman patronlar ona 'perde asarken düştüm dersin' diyorsa, nerede bir işçi arkadaşımız sebepsiz işten atılıyorsa, tüm imkanlarımızla yanlarında olmaya çalışacağız. İşçiler bir araya gelip kendi haklarını koruduğu ve savunduğu zaman, işçiler birliğini oluşturduğu zaman patronlar, şirketler bunu yapamayacaklar. İşte sendika bunun güvencesidir" diye konuştu.

Editör: Arif Bulut