SUR AJANS- Adıyaman, Maraş ve Malatya bölgesindeki Aleviler için önemli bir yere sahip olan Ağuçan Ocağı’ndan Seyyid Aziz Dede (Ape Aziz), Hakk’a yürüyüşünün 59’uncu yıl dönümünde türbesi başında törenlerle anılacak.

Ape Aziz Anmasi Agucan Ocagi

Ape Aziz Türbesini Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adıyaman Şubesi tarafından düzenlenen programda birçok ozan ve sanatçı da bulunacak.

Adıyaman Yeni Mahalle Cemevi Başkanı Hasan Çalış, 1 Haziran’da yapılacak olan törene her kesimden insanların davetli olduğunu söyleyerek, “Bütün kapılarımız herkese açıktır. Ape Aziz kimsenin gönlünü kırmazdı ve gözü para da olan biri değildi” dedi.

Tutuklu Mazlum Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı Tutuklu Mazlum Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı

Çalış, ulaşım konusunda da herhangi bir sorunun olmadığını belirterek, herkesi 1 Haziran’da alanda yer almaya davet etti.

Adıyaman’ın Olukluyü’nde (Şexmir) Aziz Dede Türbesine binlerce kişi katılacak. Ziyaret önünde bir araya gelecek olan Aleviler semahlar dönüp, kurbanlar tığlayıp, lokmalarını dağıtacak.

Birgün öncesinden Ape Aziz’e giden Aleviler, anmaya kadar Ziyarette kalıyor.

Tuncay Balcı deyişleriyle konuk sanatçı olarak anmada yer alacak.

Kaynak: PİRHA