Dün Diyarbakır’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve siyasetçi Ahmet Türk, kentte halkla buluşma programlarına devam ediyor.  Bugün STK’ler ile bir araya gelen siyasetçiler, sandığa katılımın önemine vurgu yaptı ve birliktelik fotoğrafının verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Eş Genel Başkan Buldan ile Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri Cengiz Çandar, Sevilay Çelenk, Mehmet Kamaç, Georga Aslan, Rezan ilçesinde bulunan Silvan Yas Evi’nde kentteki kanaat önderleri ile bir araya geldi.

WhatsApp Image 2023-05-27 at 11.50.01

Programda konuşan ve Kürt siyasetinde birbirinden farklı süreçlere siyasi kimliği ile tanıklık eden Ahmet Türk, 28 Mayıs’ta ‘birliktelik’ fotoğrafının sandıklara yansıması gerektiğini “ ‘Yıllarca düşmanlık yaptık, siyasetçisini, düşünürünü zindanlara attık ama Kürtler buna karşı taviz vermedi ve gittikçe birlikteliğini güçlendirdi’ şeklindeki mesajı bu halk vermek zorunda. Benim ricam bu mesajın okunmasıdır” sözleriyle dile getirdi ve şöyle ekledi:

“Eğer bu ülkede Kürtler olmasaydı, bu kadar milliyetçilik, bu kadar saldırganlık olmazdı. Biz ne kadar Türkiye partisiyiz diyorsak, halkların kardeşliği, adaleti ve hukuku herkes için savunuyorsak yine de bizleri bir Kürt partisi olarak görüyorlar. Biz bundan onur duyuyoruz.

Bizim halkımızdan en önemli talebimiz ve beklentimiz bir fotoğrafın ortaya çıkmasıdır. Evet Kürtler bu milliyetçiliğe karşı bir bütün olarak karşımızda duruyor. Biz bunu sağladığımız gün inan ki milliyetçilik biter ve Kürtlerle diyalog kurmaya yönelik yeni bir dönemin kapısı açılır. Biz bu nedenle bu seçimlerin çok önemli olduğunu söylüyoruz.

Eğer Kürtlere küfür eden, zülüm eden ve kazanımlarını ortadan kaldırmaya çalışan anlayış karşısında biz birlikteliğimizi gerçekleştirmezsek bu yaşadığımız zülüm ve baskı yıllarca sürecektir.

Bütün halkımıza seslenmek istiyorum. Birlik olmazsak bir felaket ile karşı karşıyayız. Birlikteliğin zamanıdır. Eğer biz tereddütlü davranırsak, sandık başına gitmez ve sandıklarımızı koruyamazsak o ırkçı, faşist anlayışın değirmenine sur taşımış oluruz.

‘Yıllarca düşmanlık yaptık, siyasetçisini, düşünürünü zindanlara attık ama Kürtler buna karşı taviz vermedi ve gittikçe birlikteliğini güçlendirdi’ şeklindeki mesajı bu halk vermek zorunda. Benim ricam bu mesajın okunmasıdır.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz