Yeşil Sol Parti Mersin İl Örgütü, Kürt siyasetçi Ahmet Türk’ün de katılımıyla sivil toplum örgütleri ve kanaat önderleri ile toplantı düzenledi. Akdeniz ilçesinde bulunan bir otelde düzenlenen toplantıya, Türk’ün yanı sıra Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) il ve ilçe yöneticileri ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile kanaat önderi katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını HDP İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız yaptı. Sarıyıldız, Kürt halkının karşı karşıya kaldığı inkar ve imha politikalarına vurgu yaparken, yaklaşan 14 Mayıs seçimlerinin bu açıdan tarihi bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Demokratik düzen olmazsa Kürt sorunu da demokrasi sorunu da çözülmez

Toplantıda söz alan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, 14 Mayıs seçimlerinin önemine işaret ederek şunları söyledi:  “İnanıyorum ki, halkımız bu seçimlerde bugüne kadar yürütülen siyaseti, baskı ve inkar politikalarını ortadan kaldırmak için gereken cevabı verecektir. Bugün baktığımızda Kürt sorunu elbette Türkiye’nin en büyük sorunu ama Kürt sorunun yanında emekçilerin de sorunu var. Aslında Türkiye’de bir bütün olarak demokrasi sorunu var. Eğer bu ülkede demokrasiyi kalıcı hale getiremezsek, demokratik bir düzeni oluşturamazsak inan ki ne Kürt sorunu ne de demokrasi sorunu çözülür.”

‘Faşizme karşı ortak demokratik değerler etrafında buluşmak’

İktidarın, toplumsal kesimlere yönelik baskıları giderek daha da arttırdığına işaret eden Türk, çözümün demokratik değerler etrafında buluşmaktan geçtiğini vurgulayarak, “O zaman hedefimiz ve mücadelemiz, bir bütün olarak faşizme karşı çıkmak, demokratik bir gelecek için ortak demokratik değerler etrafında buluşmak olmalıdır” ifadelerine yer verdi. (Kaynak: PİRHA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz