SUR AJANS/ Kürt siyasetinin önemli aktörlerinden biri olan Ahmet Türk, önceki gün yaptığı açıklama ile DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan aday adaylığını geri çektiğini “Aktif siyasetten çekiliyorum. Kürt halkının mücadelesini farklı platformlarda sürdüreceğim” sözleriyle duyurmuştu. Türk’ün bu açıklaması gündemde geniş yer aldı. Peki Türk, kritik yerel seçim sürecine gidilirken hangi reflekste bulunacak. 

Kürt siyasetini yakından takip edenleri ikiye bölen bu gelişme, sosyal medyaya taşındı olumlu ve olumsuz eleştirilerin de ortaya çıkmasına neden oldu. “Türk, siyasette kalmalı mı? Kalmamalı mı?” tartışmaları sürerken DEM Parti’den açıklama geldi.

DEM Parti Milletvekili ve Seçim Komisyonu Başkanı Rüştü Tiryaki tarafından yapılan açıklamada Türk ile adaylık üzerinde diyaloğun olduğu vurgusu yapıldı.

“Yüzde 50 ve üzeri diye bir kararımız yok. Mardin’de de en fazla oyu Sayın Ahmet Türk almış. Parti yetkilileri kendisiyle diyalog halindedir. Kendisini ikna etmeye çalışıyoruz, adayımız olmasını istiyoruz. Bu kapı hala kapanmış değil. İnanıyorum ki bu onun son kararı değildir. Umarım bu kararından vazgeçer. Hepimizin isteği bu.”

Dünden beri Mardin’de görüşme trafiği artarken, Ahmet Türk’ten bu kez de yeni bir açıklama geldi. Gazeteci İrfan Aktan’a konuşan Türk, “Açıkçası artık yoruldum ama şimdi dört bir yandan arkadaşlar geliyor, ağlayanlar var, bırakamazsın diyen var; hakikaten çok zor duruma düştüm” dedi.

Türk’ün adaylıktan geri çekilmesinin altında yatan nedenlerden biri de DEM Parti’nin almış olduğu ön seçim kararındaki yüzde 50+1!’li sistem. Türk, bu yöntemin yanlış olduğunu ve DEM Parti aday adaylarının bu sistemle yarıştırılmasını doğru bulmadığını partisiyle paylaştığını açıkladı.

Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı: Sınırdan dışarı canlı kuzu gidiyor Diyarbakır Kasaplar Odası Başkanı Atlı: Sınırdan dışarı canlı kuzu gidiyor

Türk, bugün verdiği demeçte geri çekilmesindeki nedeni ve eleştirilerini şu sözlerle açıklıyor;

“Sekiz kişinin girdiği bir seçimden yüzde 50+1 oy alınması nasıl mümkün olabilir ki! Niye iki tur yapıyoruz, anlamış değilim. Tamam, herkes ön seçime girer, en fazla oyu alan aday olur, akla uygun yöntem budur.

Dikkat et, hiçbir yerden ilk turda kimse yüzde 50+1 alamadı. İkinci turun bazı yerlerde yıpratıcı sonuçları olabileceği görülmeliydi. Ben bunu partideki arkadaşlara daha önce de söylemiştim.

Böyle bir tablo karşısında birbirimizle yarışmak bana çok gerekli gelmiyor. Açıkçası artık yoruldum ama şimdi dört bir yandan arkadaşlar geliyor, ağlayanlar var, bırakamazsın diyen var; hakikaten çok zor duruma düştüm…”

‘Ahmet Türk’ün, aday olarak tekrar sahaya dönmesi bekleniyor’

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, gözler Ahmet Türk’ün önceki gün verdiği kararından dönüp dönmeyeceğine çevrildi.

Yerel seçimlere doğru gidilirken, DEM Parti’nin Ahmet Türk’ü aldığı kararından döndürmek için yoğun çaba sarf ediyor. Bu hamleler da siyasi strateji kapsamında yapılıyor. Kaynaklarımızın aktardığına göre de Türk, siyasi konjonktür gereği almış olduğu karardan vazgeçmek üzere ve çok kısa bir süre içinde bu yönde bir açıklama yapması bekleniyor.

'Ön seçim tartışmaları'

Öte taraftan DEM Parti’nin 90 merkezde yaptığı ön seçim pratiğine ilişkin de şu sıralar derin eleştiriler yapılıyor. Yöntem ve uygulama biçimine kadar yeni bir tartışmaya neden olabilecek ‘ön seçim’ uygulaması yine DEM Partili siyasetçilerce ‘bir deneyim’ olarak yorumlanıyor. Buna ilişkin de DEM Parti Genel Merkezi’ndeki masada birçok başlık yer alıyor.

Ön seçim sürecinde yaşanan ve siyasi olarak tartışmaya neden olan kimi il ve ilçe yöneticileri hakkında ise disiplin soruşturmasının başlatıldığı aktarılıyor.

Editör: Arif Bulut