Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 23 Mart'ta saha araştırması kapsamında yaptığı bir görüşmeyle ilgili İstanbul’da gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Nükhet Sirman dört gündür Mersin’de karakolda tutuluyor. İl Jandarma Komutanlığı'nda tutulan Sirman'ın bugün adliyeye çıkarılması bekleniyor.

Amedspor maçlarında fazla biletlere dair çarpıcı iddia Amedspor maçlarında fazla biletlere dair çarpıcı iddia

Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümü akademisyeni ve Disiplinlerarası Araştırma ve Danışmanlık (Dissensus Research) kurucu ortağı Sirman’ın gözaltına alınmasına ilişkin X hesabından yaptığı paylaşımda, “Gözaltına alınan Nükhet Sirman’ın ifadesi tamamlandı, telefon görüşmesi nedeniyle suçlanıyor. Sirman’ın yaptığı telefon görüşmesi nedeniyle suçlandığı öğrenildi. Sirman, savcılık ifadesi için bugün öğleden sonra Mersin Adliyesi’ne getirilecek” denildi.

Mersin Kadın Platformu ise adliye önünde Sirman için basın açıklaması yaptı. “Haksız gözaltına son verin. Nüket hocayı serbest bırakın” pankartının açıldığı açıklamada, “Nükhet hoca yalnız değildir”, “yaşasın feminist mücadelemiz” sloganları atıldı. Açıklamayı Mersin Kadın Platformu adına Nalan Turgutlu Bilgin okudu. Sirman’ın ifadesinin İstanbul’da alınabilecekken Mersin’e getirilerek ifade işlemlerine başlandığını belirten Bilgin, Sirman’ın 4 gündür gözaltında tutulduğuna dikkati çekti. Söz konusu muamelenin gözdağı vermeyi amaçladığına işaret eden Bilgin, “Dün akşam geç saatlerde jandarmaya verdiği ifadesinde dosyanın içinde hiçbir delil olmadığı iyice anlaşılmasına rağmen bir gece daha gözaltında tutulması büyük bir saçmalık. Biz bu ülkede hukuksuzluğa ve her tür saçmalıklara alıştırılmaya çalışılıyoruz, var olmamız, araştırma yapmamız, insanlarla iletişim kurmamız kolaylıkla suç olabilirmiş gibi bir izlenim yaratılıyor. Bu anlamsız kriminalizasyon halini ve itibarsızlaştırma girişimlerini asla kabul etmiyoruz. Nükhet Sirman yalnız değil, buradayız. Bugün adliyeye getirilecek olan arkadaşımız, daha fazla sürüncemede bırakılmadan derhal serbest bırakılsın, işkenceye dönüşen bu hale son verilsin” çağrısı yaptı.

Editör: Haber Merkezi