Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı'nda kömür ocağı için yapılan ağaç kesimi de ekolojik talana karşı mücadele de sürüyor.  24 Temmuz sabahından itibaren Akbelen için yollara düşen yüzlerce yurttaş alanda fiili bir mücadele yürütürken, diğer yandan hukuki süreç devam ediyor. İlk olarak açılan yürütmenin durdurulması davası Muğla 1'inci İdare Mahkemesi tarafından reddedilirken, uluslararası düzeyde girişimler yapılıyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) yapılan başvuruda Akbelen Ormanı'nın kesimi sırasında yaşananlar Çevre Özel Raportörü ’ne bildirildi.

BM İnsan Hakları ve Çevre Özel Raportörü’ne durumu anlatan bir başvuru yaptıklarını aktaran Gümüşel, şöyle devam etti: "İklim değişikliği için kritik olan orman yutak alanlarımızın nasıl tahrip edildiğini anlattık. Türkiye'nin Paris Anlaşması’nda ve Ormanları Koruma Protokolü ile ilgili olarak verdiği sözleri tutmadığını anlattık. Yurtdışından da baskı gelmesi için zorluyoruz. Ama yerelde ki insanlar kendi topraklarını korumadığı sürece hükümetlere yapılabilecek daha büyük bir baskı yok. Esas olan halkın mücadelesidir. Biz çadır alanını boşaltmayacağız, ormana iş makinalarını sokmayacağız. Milas ilçesinden daha fazla insanın buraya destek olması için mücadele edeceğiz. Çok büyük bir kaybımız var. Ama mücadeleden vazgeçecek bir noktada değiliz."

Editör: Ali Abbas Yılmaz