SUR AJANS- Muğla Milas’ta bulunan Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin kömür sahasını genişletmek için Akbelen Ormanı çevresinde verilen “Acele kamulaştırma” kararına tepki gösteren köylüler basın açıklaması yaptı.

‘Toprağımız şirketlere peşkeş çekiliyor’

Köylülerden Nejla Işık, 5 yıldır madene karşı hava, su toprak mücadelesi yürüttüklerini belirterek, “Toprağı madene dönüştüren şirketlere peşkeş çektiler. 5 senedir bütün saldırılarına karşı direndik, geri adım atmadık. Bundan sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz. Bize, ‘Kamu yararı’ diyorlar. Hayır kamu yararı temiz hava, toprak ve sudur.  Buradaki tarım arazileri olmazsa Cumhurbaşkanı sarayda ne yiyecek? Bu karar zeytini koruyan yasalara ve tarıma bir darbedir. Ama biz bu mücadeleyi bırakmayacağız. Bu kararlara karşı davalar açacağız” dedi.

Akbelen buluşmasına çağrı

17 Mart’a Akbelen’de yapacakları buluşmayı da hatırlatan Işık, “Akbelen’de bu mücadeleyi bırakmadığımızı madene verecek toprağımız olmadığını söylemek için buluşuyoruz. Bütün siyasi partileri, toprağını sevenleri, muhtarları, muhtar adaylarını, köylüleri, herkesi buraya çağırıyoruz. Herkes gelsin toprağına sahip çıksın. Biz bitti demeden bitmeyecek” ifadelerini kullandı.

‘Bu şirketi yeneceğiz’

Köylülerden Esra Işık da köylülerin bütün baskılara karşı üretmeye ve toprağına sahip çıkmaya devam ettiğini vurguladı.

Kamulaştırma kararının sürpriz olmadığını belirten Işık, şunları kaydetti:

“Biz beş senedir şirketin tehdidi ile karşı karşıyayız. Önce 17 bin TL ile almak istedikleri arazilerimize 250 bin TL teklif ettiler. Biz yine kabul etmedik. Çünkü bu topraklar atalarımızdan miras ve karşılığı yok. Ama şirket ‘bana kendi rızanla bu topraklar vermezseniz kamulaştırılınca görürsünüz’ diyerek tehdit etti. Şimdi de ‘kamu yararı’ denilerek bu karar verildi.  Ama gerçek kamu yararı üretim ve onu yapan köylüdür. Biz bu haklı yolda yürümeye devam edeceğiz ve güçlenerek bu şirketi yeneceğiz.”

Köylülerden Aytaç Yakar ise “Ben burada zeytin üretiyor ve yiyorum, kömürü ne yapacağım. Benim evimi de yaksalar buradan çıkmayacağım” dedi.

Kaynak: PİRHA