Haber: İrfan Tunccelik

Bölgeye özel güvenlik ve jandarma ekipleri sevk edildi.

Akkuyu Mersin Isci

İşçiler insan muamelesi görmüyor”

 İşyerleri ve işverenleriyle sorun yaşamamak adına, isimlerinin kullanılmamasını talep eden işçiler, yaşananları şöyle anlattı:

Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş’ten İstanbul yorumu Deniz Gezmiş’in abisi Bora Gezmiş’ten İstanbul yorumu

“Bugün yaklaşık olarak Sipahili kampından (işçilerin kaldığı kamp) iki bin kişi, diğer kamplardan da 3 bin kişi çalışmama grevi yaptı. Nedenine gelince, burada işçiler insan muamelesi görmüyor. Mesela işçi servisi gelemiyor, yol kapalı. Yöneticilere bunu bildirdiğimizde dedikleri şey, ‘bir şey olmaz, bir-iki saatiniz yevmiyeden kesilir’ diyor. Bizim ne suçumuz var? Sabahın o köründe kalkıyoruz ve yevmiyelerimiz eksik oluyor. Bir de şöyle bir durum var sabah ne kadar erken gitsen kimse ekstra bir ücret vermiyor ama bir dakika geç kalsan bir saatini kesiyorlar, çıkışta sürekli insanları videoya alarak tehdit ediyorlar. Birkaç gün önce yağmur yağmıştı yolları su basmıştı, işçi servisi gidemiyordu yevmiyelerimizi kestiler, normalde bu haksızlık. Son olarak maaşlarımıza zam yapılacaktı fakat hala zamlarımız netleşmedi. Uzun süredir eylemler olmuyordu ama artık işçiler uyandı.”

Akkyu Iscileri

İşçiler videoya alınarak tehdit ediliyor

İşçilerden diğeri de ‘beyaz baretliler’ diye belirtikleri firma yetkililerinin her iş çıkışında işçileri videoya alarak kendince tehdit ettiklerini belirtti.  Eylem yapan işçilerden M.Y çalışma koşullarına dair şunları anlattı:

“Öncelikle sabah yevmiyenin hesaplanması için işçiler saat 5’te uyanıp kahvaltı sırasına giriyoruz. Kahvaltı bittikten sonra inşaat sahasına gitmek için tekrar uzun kuyruklar oluşan otobüs sırasına sabahın o dondurucu soğuğunda yaklaşık bir saat bekliyoruz, otobüse binip iş saha kapısına geldikten sonra kapıdan kart sistemi ile geçmek için tekrar uzun kuyruklu sıralara giriyoruz, iş saha kapısını geçtikten sonra bu defa daha da uzun kuyruklu sıralara giriyoruz, otobüse girip iş yaptıkları yere gitmek için (gerçekten sıralardaki o soğukları iliklerimize kadar hissediyoruz ) imzayı attıktan sonra herkes iş başı yapıyor ve öğle arası yemek yiyebilmek için tekrardan çok uzun kuyruklu sıralara giriyoruz. İstirahat etmek için verilen sürenin büyük bölümü sırada geçiyor ve tekrardan işe dönüş yapılıyor. İş çıkışı tekrar iş sahasından iş saha kapısına gitmek için uzun kuyruklu sıralara giriyoruz. İş saha kapısından da kamplara yani yatacağımız yerlere otobüs ile gitmek için tekrardan sıraya giriyoruz. Otobüs dediğim de kirden tozdan geçilmiyor, her gün işçiler solunum yolu hastalıkları tehlikesi ile baş başa ve birçoğu hasta, otobüslerde öksürüyor. Kampta aksam yemeği yemek için tekrardan sıraya giriyoruz ve bu kadar sırada bekleyip yorgunluktan, tozdan ve soğuktan bitap olan işçiler, kampta içerisinde hamam böceği ve tahta kurusu olan odalarda hemen uyuyoruz, sabah tekrar uyanıp o soğukta sıralara giriyoruz.”

Akkuyu Isci Mersin

Editör: Ali Abbas Yılmaz