SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü Yüksel Mutlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla cemevlerinin faturalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygun görülen koşullar sağlandığı takdirde ödenmesine ilişkin kararına tepki gösterdi.

“AKP iktidarı pirlere maaş vererek cemevlerini kendisine bağlamak istiyor”

AKP iktidarının Alevilere yönelik asimilasyon politikası yürüttüğünü söyleyen Yüksel Mutlu, “AKP iktidarının cemevlerinin ihtiyaçlarını karşılayarak cemevlerini kendisine bağlayıp kendi Aleviliğini yaratma çabası olduğunu biliyoruz. Fakat Alevilik bu kaba sığacak bir inanç değil” dedi.

Alevilerin bugüne kadar kendi lokmalarıyla cemevlerini yaptığını hatırlatan Mutlu, “AKP iktidarı cemevlerini elektrik paranızı ödeyeceğim diyerek kendisine bağlamayı planlıyor. Türkiye’de Alevilik devlet tarafından inanç olarak görülmüyor ancak cemevleri Alevilerin ibadet yeridir. Alevi inancının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ne alakası var? AKP iktidarı Alevi pirlerine maaş vererek kendisine bağlamayı ve cemevlerinin elektrik faturalarını ödeyerek buradan bir sonuç almaya çalışıyor. Alevi inancı bugüne kadar nasıl hak lokmalarıyla ayakta kaldıysa bundan sonra da Alevi inancı kendisini sürdürecektir” diye konuştu.

Aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi gözaltında Aralarında çocukların da olduğu çok sayıda kişi gözaltında

“AKP’nin oyunlarına gelmeyelim”

Alevilerin devletin cemevlerinin elektrik faturalarını ödemesine ihtiyacı olmadığını ifade eden Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aleviler sadece eşit yurttaş olarak bu topraklarda yaşamak istiyor. AKP iktidarı eğer benim istediğim gibi bir Alevi olursan seni tanırım diyor. Ben hiçbir cemevinin AKP iktidarının bu politikasını kabul edeceğine inanmıyorum. Pirlerimize seslenerek AKP iktidarının oyunlarına gelmeyin diyorum. Hep birlikte demokratik bir anayasa yapmak için mücadele edelim.”

Editör: Haber Merkezi