Meclis Genel Kurulu’nda 12’nci Kalkınma Planı’na dair görüşmeler sürüyor. Meclis Genel Kurulu oturumunda ilk olarak söz alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Grup Başkanvekili Meral Tanış Beştaş, geçtiğimiz günlerde MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın milletvekilleri olan Sırrı Sakık’a küfür etmesine dair konuştu. Adan’ın mikrofonun kapalı olduğunu düşündüğünü ve küfür ettiğini ifade eden Beştaş, “Kirli bir dil kullanmıştır. Biz de daha sonra duyduk. Bunu kabul etmemiz mümkün değil” diyerek,  tepkisini dile getirdi.

İstifa talebini yineledi

Beştaş, İç Tüzük’e atıfta bulunarak, “Bütün parlamentoya, milletvekillerine sesleniyorum; bu gün bir tutum almazsak, Başkanvekilli hepimize küfür mü edecek? Bırakın tarafsızlığı, hepimizi aşağılayacak mı, böyle bir üslup olabilir mi? Bizim somut talebimiz şu: Aradan üç gün geçti, istifa etmek bir yana, tek bir söz de kurmadı. Bu sadece HEDEP Grubunu ve bizi değil, bütün parlamentoyu ilgilendiren bir durumdur. Ara vermenizi, bu görüşmeleri yaptıktan sonra bir tutum açıklanmasını talep ediyoruz Sayın Başkan” dedi.

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, Beştaş’ın talebine dair tutum için açıklamada bulunacaklarını ifade etti. Beştaş, duruma itiraz ederek, usul tartışması açılmasını istedi. Tartışmaya dair ilk olarak AKP’li Leyla Şahin Usta’ya söz verildi. Usta, plana dair Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın sunum yapacağını ve Adan’ın sözlerine ilişkin bu sunumdan sonra görüşmelerin yapılmasını istedi. Bu sırada HEDEP grup sıralarından Usta’ya seslenen Sırrı Sakık, “Söyleyecek bir sözünüz yok mu? Ayıp, günah ya! Yazıklar olsun size ya! Yazıkları olsun ya! Hepinize yazıklar olsun! Bu söze söylenecek bir laf yok mu ya Allah rızası için? Bu kadar düşmanlık olmaz ya! Bu kadar düşmanlık olmaz ya!” tepkisinde bulundu.

‘Bu Meclis’in doğruları’

Usta ile Sakık arasında kısa bir tartışma yaşandı. Tartışma tutanaklara şöyle geçti:

LEYLA ŞAHİN USTA: Düşmanlık değil Sırrı Bey ya, söylediğimiz şeyin mantığını çözmek çok zor değil yani.

SIRRI SAKİK: Ayıp ya, ayıp ya; size yakışmıyor bunlar, size yakışmıyor. Siz de çıkıp doğrunun saflarında bir saf tutun ya.

LEYLA ŞAHİN USTA (Ankara) – Sadece sizin doğrularınız yok, bu Meclisin doğruları var.

‘600 Milletvekilini ilgilendiriyor’

Tartışmanın ardından söz alan HEDEP’li Beştaş, “Bu söz, bu kirli dil, bu kirli yaklaşım Meclisin 600 milletvekilini ilgilendiriyor, bu olaya böyle yaklaşmanızı istiyoruz. Bu Parlamentoda milletvekilleri halk adına görev yapıyor; biz halkı temsil ediyoruz, toplumu temsil ediyoruz. Bizim dilimiz küfür, hakaret, kirli, çirkin bir dil olduğu zaman biz Türkiye yurttaşlarına ne diyeceğiz, ne anlatacağız? Burada bu temsil görevimizin gereğini yerine getirmiyoruz demektir. Bu dil siyaset yapmanın en büyük örneğidir demeyeceğim çünkü bu bir siyaset de değil; bu siyaset olamaz. Siyasetin dili küfretmek, hakaret etmek, bir grubu, bir milletvekilini ya da milletvekillerini aşağılamak olamaz, bunu kabul etmeyiz. İstifa etmesi gerekiyor, istifa etmiyorsa o koltukta oturmaması gerekiyor” diye belirtti.

Görüntüleri anımsattı

Söz verilen MHP’li Muhammed Levent Bülbül, Adan’ı överek söz edilen küfrün tutanaklarda yer almadığını ve “bir takım” basın ve yayın organlarının bu hususu yazdığını, Meclis’in bunlara göre hareket etmemesi gerektiğini savundu. Bülbül’ün bu sözlerine HEDEP’li Ali Bozan, Meclis TV’nin çektiği görüntülere dikkat çekerek, “Video yalan mı, video yalan mı? Tutanak diyorsunuz da videoyu izlemediniz mi?” diye sordu.

Diyarbakır Lice’de çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi Diyarbakır Lice’de çocuğa işkence davasında sanık polislere ceza talebi

MHP’li Bülbül, “Bu noktada düşüncemiz şudur: Burada bir hitap, burada bir karşı muhatabına ifade edilen bir husus yoktur, kendi içerisinde konuşulan bir şey mikrofona yansımıştır, burada hedef alınan bir grup yoktur, burada hedef alınan bir şahıs da bulunmamaktadır” dedi.

‘Resmi tutanaktır’

Söz alan HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ise, tartışmayı “utanç verici” olarak nitelendirdi. Oluç, “‘Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir’  yazıyor ve bu milletin temsilcilerinin bir kısmına Meclis Başkanvekili oturumu sırasında hakaret ediyor, biz bunu tartışıyoruz, bunun üstünü örtmeye çalışıyoruz; böyle bir şey olabilir mi ya, böyle bir şey olabilir mi? Yani Divandaki kâtiplere mi söylemiş acaba Meclis Başkanvekili aralarında konuşurken? Tutanaklarda olmayan ama videoda olan bir konu üzerinden burada tekrar oylama yaptırdı. Dolayısıyla Meclisin resmî videosu, resmî tutanaktır. Genel Kurul salonunda o laf duyulmadı ama videolarda var dolayısıyla stenograflar duymamış olabilir, bizler de duymadık o küfrü ama videoda var. Dolayısıyla, resmî videoda olan bir şeyi yok gibi varsayamayız. Ayrıca kendisi ‘retweet’ yapmış sosyal medyada, sahiplenmiş ettiği hakareti” diye kaydetti.

Çifte standart

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, milletvekillerine söz vermeyerek, plana ilişkin gündemi devam ettirmek istedi. Ancak HEDEP’liler masalara vurarak Bozdağ’ı protesto etti. Ardından CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “27’nci Dönemde AKP Grubundan bir arkadaşımız bu kürsüde konuşurken başka bir gruptaki arkadaşımız bir hakaret etti. Meclis hemen ara verdi, onun hakkında bir yaptırım uyguladı. Bu MHP olsun, CHP olsun, bakın benim arkadaşlarımdan bir tanesi yapsa da biz bunu asla onaylamayız ama bir kez birbirimize karşı saygıyı yitirirsek, bunu yaptırıma bağlamazsak İç Tüzük’te bunun önünü alamayız. O yüzden, bir video var, Sayın Başkan, bir açıklama yapması, bir özür dilemesi ve Meclisin yani Başkanlığın bir karar alması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘Kararlar alınmalı’

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dursun Müsavat Dervişoğlu da konuya ilişkin söz alarak, “Bunun tevil edilebilir, telafi edilebilir bir yanı da yoktur. Mutlak suretle Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu konuyla alakalı olarak da bir vaziyet alması lazımdır. Ama bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde talep dile getirilmiştir, ayrıca talep şahsileştirilmiştir de yani Sayın Meclis Başkan Vekilinden istifası istenmiştir. Kendisinin şu anda bu talebe ne cevap vereceği de belli değildir. Dolayısıyla bütün bu olup bitenlerin üzerinde Sayın Celal Adan’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi riyaset makamında bulunurken sarf ettiği talihsiz beyanla ilgili birtakım açıklamaları ve bazı kararları olabilir” ifadelerinde bulundu.

AKP’li Meclis Grup Başkanvekili Bozdağ, konuya dair tutumunun açıklamadan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’a söz verdi.

HEDEP’liler, Bozdağ'ın bu kararını kürsü etrafında toplanarak alkışlarla protesto etti. (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz