Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Van İl Seçim Kurulu büyükşehir belediyesi eşbaşkanlığını kazanan Abdullah Zeydan'a mazbatası Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı'nın "talimatıyla" geri alınması gerekçesi ile verilmedi. Zeydan’a ilişkin 29 Mart’ta yani seçimden 2 gün önce mesai bitimine 5 dakika kala verilen karar tepkilere yol açarken, Van İl Seçim Kurulu gün içinde yaptığı açıklama ile mazbatayı seçimi kaybeden AKP'li Abdulahat Arvas'a verdiğini duyurdu.

Kobanê Davası’nda karar duruşması ertelendi Kobanê Davası’nda karar duruşması ertelendi

Karar Zeydan’a ulaşmadan Arvas mazbata için başvuru yapmış

Zeydan’a mazbata verilmemesi sonrası kamuoyunda tepkiler büyürken, Arvas’a ilişkin yeni bir gelişme ortaya çıktı. Mazbata verilmeme gerekçesi olan söz konusu karar Zeydan’a ulaşmadan önce Arvas’ın mazbata için Van İl Seçim Kurulu’na başvuru yaptığı ortaya çıktı.

Arvas’ın sözleri

Arvas gün içinde X’te “Van Büyükşehir adayı Arvas: Kayyum olarak atanmak istemiyorum!” şeklinde paylaşım yapmıştı. Arvas’ın ayrıca “Gündem 7x24” hesabındaki şu ifadeleri de paylaşıldı: “AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas: Böyle bir kararın alınacağını biliyorlardı. Sırf karışıklık çıkarmak için Abdullah Zeydan’ı aday gösterdiler.”

Kaynak: MA