Van’ın Tuşba ve Edremit ilçesinde şüpheli ölüm Van’ın Tuşba ve Edremit ilçesinde şüpheli ölüm

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 31 Mart 2019’da yüzde 71 gibi rekor bir oyla kazandığı ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Bağlar Belediyesi’ne atadığı AKP’li Hüseyin Beyoğlu, belediyeyi alile çiftliği yaptı. Daha önce talan, yağma, kayırma, rüşvet, hırsızlık gibi kriminal suçlarla gündeme gelen ve hala hakkında süren davalar olan Beyoğlu, bu kez de baldızını belediye başkan yardımcısı olarak atadı ve oğlunu personel olarak işe aldı.

Giderayak oğlu ve AKP’lileri işe aldı

Belediye içerisindeki kaynaklardan edinilen bilgilere göre Beyoğlu, oğlu Mustafa Beyoğlu’nu Bağlar Belediyesi Personel Limited Şirketi üzerinden belediyenin Özel Kalem Müdürlüğü’ne aldı. Beyoğlu ayrıca AKP üyesi olarak bilinen en az 20 kişiyi daha işe alındığı öğrenildi.

Baldızını yardımcılığına getirdi

Göreve atandığı ilk günlerde kardeşi Haşim Mertoğlu’nu Belediye Başkan Yardımcılığı’na getiren Beyoğlu, eşinin yeğeni Sıddık Aycıl, baldızı Deniz Gürdeğir’i Özel Kalem Müdürlüğü’nde işe alması da kamuoyuna yansımıştı. Beyoğlu, baldızını Gürdeğir’i seçim öncesi Başkan Yardımcısı yaptı. Gürdeğir, Mali Hizmetler, Bilgi İşlem, Özel Kalem Müdürülüğü’nden sonra Belediye başkan yardımcılığına yükseldi.

Beyoğlu’nun imzasının yer aldığı kararda şöyle denildi: “(…) Gürdeğir belediyemizde münhal bulunan Genel İdare Hizmetleri sınıfı 1 dereceli Başkan Yardımcılığı kadrosuna 176 kurumumuz sicil numarası ile hakkı müktesibi olan 1. Derecenin 4. Kademesine atanması başkanlığımca uygun görülmüştür.”

Veriler imha mı ediliyor?

Beyoğlu’nun belediye içindeki değişikliklerden birisi de personel sistemini devre dışı bırakması oldu. Dünden beri kapalı olan sitesinin kurum içindeki yolsuzluk ve suç delillerin ortadan kaldırılması olarak yorumlandı. Belediye içinde “Veri ve evraklar imha ediliyor” iddiaları konuşuluyor. Söz konusu iddialar üzerine aradığımız belediyenin santral telefonlarına cevap verilmedi.

Kaynak: MA