Alevi kurumlarının genel başkanları ile medya mensupları arasında 20 Kasım’da yapılan toplantının ardından yeni bir gelişme yaşandı. Alevi kurumları ortaklaşarak Alevi Basın Odası’nı kurduklarını duyurdu.

Ekip ilk iş olarak 10 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak “Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye” mitingine yönelik çalışmalarına başladı.

Ortak çalışma!

HEDEP’in yeni adı DEM oldu HEDEP’in yeni adı DEM oldu

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, konu hakkında bilgi verdi. Deniz, “Alevi kurumları adına artık daha kurumsal olsun diye bir basın komisyonu oluşturduk. Bu ekip içerisinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden, Alevi Kültür Derneği’nden, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Avrupa örgütlerinden de gazeteci arkadaşlar var. Aslında bu çalışmayı Alevi örgütleri olarak ortaklaştırdık” diye belirtti.

10 Aralık mitingine hazırlık

Çalışma yöntemleri hakkında da bilgi veren Aydın Deniz, ilk olarak 10 Aralık’ta İstanbul’da yapacakları mitinge odaklandıklarını söyledi. Aydın Deniz, “10 Aralık mitingiyle ilgili tüm sosyal medya, basın ile iletişim kurma, randevuların alınması, sosyal medyada görünürlüklerin arttırılması gibi; pankartlar, afişler el ilanlarının dizaynı, yazılımı yani her şeyini bu basın odası üstleniyor” diye de ekledi.

Aydın Deniz, Alevi kurumlarının yanı sıra basın kuruluşlarında yer alan birçok gazetecinin de Alevi Basın Odası’nda yer aldığını söyledi. Deniz, 10 Aralık’taki mitinge yönelik birçok hazırlık yaptıklarını da belirtti. Afiş çalışmalarının tamamlandığı bilgisini veren Deniz, “Şimdi ise teaserlar hazırlanacak. Sonrasında medya kuruluşlarını tek tek ziyaret edip hazırladığımız dijital çalışmaları vereceğiz. Haberlerin çoğaltılması adına görüşler sağlayacağız” dedi. (Kaynak: PİRHA)