SUR AJANS- Şubat ayında Antalya’da Hakk’a yürüyen Sanatçı Güven Çoşkuner, vasiyeti üzerine Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Tahtacı olan Akçaenis Köyü’nde deyişler ve devriyeler ile Hakk’a uğurlanmıştı. Hakk’a uğurlama erkanından bir görüntüyü X hesabından paylaşan AKP’li eski Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, “Bunu da gördük. Yakında orkestra ile gömülenleri görürseniz şaşmayın. Antalya’da ölmüş adama cenaze namazı kılmak yerine saz çaldılar” diyerek nefret söyleminde bulundu.

Gökçek’in Alevilerin Hakk’a uğurlama erkanını hedef alan nefret söylemine birçok sanatçı, aydın, Alevi kurum temsilcisi tepki gösterdi.

Melih Gökçek’in Alevi inancına yönelik saygısızlığını Üryan Hızır Ocağı dedelerinden Kenan Akbaba, değerlendirdi.

“Alevilik kadim bir inanç biçimidir”

Melih Gökçek’in Alevilerin Hakk’a uğurlama erkanı ile dalga geçmesini ve aşağılayıcı tavrını şiddetle kınadığını belirten Kenan Akbaba, “Alevilik kadim bir inanç biçimidir. Yüzyıllardır bu inanç içinde var olan Aleviler; sazıyla, sözüyle, muhabbetiyle bütünleşmişlerdir” dedi.

“Emevi İslam anlayışını Alevilere empoze etmeye çalışıyorlar”

Alevilerin Nesimilerden, Pir Sultanlardan, Şeyh Bedrettinlerden bugüne cenaze ekranlarında sazlarını sohbetlerini hiçbir zaman bırakmadıklarına vurgu yapan Akbaba, “Yavuz’un Alevilere yönelik bunca baskısı ve zulmü ve birtakım güçlerin Emevi İslam anlayışını bize empoze etmeye çalışmalarına rağmen dedelerimiz sazlarını sakolarının (pardösü) arasına alarak inançlarını köy köy, şehir şehir gezerek yürütmeye çalışmışlardır” diye belirtti.

Iğdırspor Play Off’ta avantajlı viraj aldı Iğdırspor Play Off’ta avantajlı viraj aldı

“Melih Gökçek’i şiddetle kınıyoruz”

Anadolu’nun her tarafında Hakk’a yürüme erkanlarını herkesin anlayabileceği dilde yerine getirdiklerini belirten Akbaba, konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Biz erkanlarımızı asla gizli saklı yapmamışız. Melih Gökçek daha yeni bu yolları görüyor. Çünkü bunlar ırkçı, faşist insanlar olduğu için Alevilerin bu güzelliklerini hiçbir zaman göremediler. Yeni yeni televizyonlardan sosyal medyadan görmeye başladılar. Ama alaycı bir şekilde bizlere bakmaya devam ediyorlar. Bu söylemi şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz.”

Kaynak: PİRHA