SUR AJANS- 300 yıllık Tahtacı Alevi Türkmen köyü olan Uzundere’ye kaçak Kuran kursu ve öğrenci yurdu inşa edildi. 1/1000 ölçekli uygulama imar planında çocuk oyun alanı, park, yol, dere ve ağaçlandırılacak alanda kalan parsele inşa edilen yapı için Karabağlar Belediyesi birden fazla ceza kesti ve yıkım kararı aldı. Mülk sahiplerinin yapı ile ilgili Karabağlar Belediyesi’ne ruhsat başvurusunun olmadığı öğrenildi. Binanın imar mevzuatına aykırı olarak zemin artı iki kat olarak yapıldığını tespit edildi.

Yüzde 68 engele rağmen, cezaevine gönderildi Yüzde 68 engele rağmen, cezaevine gönderildi

Kacak Kurankursu Izmir

Emniyet ekip göndermedi

Alınan ilk yıkım kararına karşı yürütmeyi durdurma kararı alınsa da dava sonucunda mahkeme binanın kaçak olduğuna hükmetti ve yıkım kararını hukuka uygun buldu. Dün sabah (28 Haziran) İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün güvenlik için ekip göndermemesi nedeniyle Karabağlar Belediyesi’nin ekipleri yıkımı gerçekleştiremedi. Belediyenin önümüzdeki günlerde yeniden yıkım için harekete geçmesi bekleniyor.

AKP’liler öncülük ediyor

Kaçak Kuran kursu ve öğrenci yurdunu inşa edenler ise yapının etrafına palet ve araçlarla barikat oluşturdu. Eski AKP’li Karabağlar Belediye Meclis üyesi ve eski AKP Karabağlar İlçe Başkan Yardımcısı Adem Kemerkaya ise yıkıma karşı nöbet tutma çağrısında bulundu. Belediye ekipleri gittiğinde yaklaşık 50 kişilik bir grup yıkıma engel olmak için nöbet tutuyordu. Toplanan kalabalık Uzundere Köyü’nden olmamasına rağmen Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı tarafından ‘mahalleli’ olarak basına servis edildi.

‘Sopalar, kesici ve delici aletlerle yıkıma karşı nöbet tuttular’

Karabağlar Belediyesi’nin kamuoyuna yaptığı açıklamasında bu kişilerin ellerinde sopa ve delici-kesici aletlerinin olduğu, emniyetin yıkım esnasında güvenliği sağlamak için kolluk kuvvetini göndermediği belirtildi. Açıklamada, “bugün gerçekleştirilmeye çalışılan yıkım işlemi sırasında bir çok defa talep edilmesine rağmen olay mahalline intikal eden hiçbir emniyet gücünün bulunmadığı, buna karşın taşınmaz etrafında yıkım işlemini engellemek amacıyla gerek araç-gereç, gerekse fiziki insan gücüyle barikatlar oluşturulduğu; bu barikat içerisinde yer alan kim olduğu tespit edilemeyen sivil inisiyatif arasında sopa, kesici ve delici alet taşıyan bir takım kişilerin yer aldığı gözlemlendiğinden bu şekliyle yıkım işleminin gerçekleştirilmesinin infial yaratarak, can ve mal kaybına yol açabileceği görüldüğünden taşınmaza girilememiş, yıkım işlemi gerçekleştirilememiştir” denildi.

Belediyenin ileriki günlerde yeniden yıkıma başlaması bekleniyor.

Kaynak: PİRHA