Alevi örgütleri temsilcileri ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri, İstanbul Sarıyer’de Pazar ayini sırasında silahlı saldırıya uğrayan ve bir kişinin katledildiği Santa Maria Kilisesi’ni ziyaret etti. Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eşbaşkanı Kadriye Doğan, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAD) Genel Başkanı Yardımcısı İbrahim Karakaya ile DEM Parti İstanbul milletvekilleri Çiçek Otlu ve Celal Fırat'ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi kiliseyi ziyaret etti.

'Benzer saldırıları yaşıyoruz'

Ziyarette konuşan DEM Parti İstanbul Milletvekili Celal Fırat, Türkiye’de "kindar ve dindar bir nesil" yetiştirmek istendiğini belirtti. Fırat, "Yüreğimiz yanıyor, bu haberi duyduğunuzda ürperdim. Kiliseye yapılan saldırıyı, Aleviler olarak biz de yaşadık. Maalesef yaşanan duruma karşı söz kurmanın anlamı yok. İnsanların inançlarını yerine getirirken saldırıya uğramasını kınıyoruz. Acınızı yüreğimizde hissediyoruz” dedi.

Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’ Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’

Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, “Böyle bir olayın yaşanması bizim yüreğimizi parçaladı. Temennimiz bu tür saldırıların bir daha yaşanmaması” diye belirtti.

PSAKD Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Karakaya, benzer saldırılara Alevilerin de maruz kaldığını söyledi. Karakaya, “Bu tarz olaylara en çok uğrayanlardan biri biz Alevileriz. Aleviler olarak Sivas’ta, Maraş’ta bu saldırılara uğradık. Birlikte yaşamanın ortamını yaratmamız lazım” şeklinde konuştu.

Gazi Cemevi Kültür Vakfı Başkanı Hıdır Karadaş, “Bu tür saldırılara ortaklaşarak cevap vereceğiz. Bu tür saldırılar bizim birliğimizi bozamayacak” diye konuştu.

Alevi temsilciler, kiliseye dönük saldırıda yaşamını yitiren Tuncer Cihan’ın Alevi olduğunu Av. Afşin Hatipoğlu‘nun konuşmasıyla öğrendiler.

Editör: Ali Abbas Yılmaz