Yeşil Sol Parti Adıyaman Milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, kentte vekil çıkaramamalarını merkezi ittifak politikasına bağlarken, Bölgede CHP’ye Batıda hem CHP hem TİP’e seçmen kayışı olduğunu belirtirken, 1 oy Kılıçdaroğlu’na 1 oy Yeşil Sol’a söyleminden kaynaklı seçmenlerin her iki partiye de aynı anda oy verdiğini ve 12 bin geçersiz oydan 10 binin bu şekilde olduğunu söyledi.

Kenanoğlu, 3 bin 500 oy ile vekil çıkaramadıklarını ve yurtdışı oylarının düşük çıkması ve depremden dolayı kentte yaşanan göçün de bunda etkili olduğunu ifade etti. Kenanoğlu, ikinci tur için de Kılıçdaroğlu’na desteğin sürdürüleceğini ifade etti.

Yeşil Sol Parti Adıyaman Milletvekili adayı Ali Kenanoğlu, Adıyaman ve Türkiye genelinde YSP oylarında yaşanan düşüşe ilişin sosyal medya hesabından yayınladığı videoda değerlendirmelerde bulundu.

‘Mesele tamamen ıslak imzalı tutanakları almaktır’

HDP İstanbul eski Milletvekili Ali Kenanoğlu, yaptığı seçim değerlendirmesinde şunları söyledi: “Adıyaman’da adaydım, seçilemedik, kaybettik. Toplamda bütün partiler aldıkları oyu almış olsa ve ben 3 bin 500 oy daha almış olsaydım seçilebiliyorduk. Herkesin kafasında şöyle bir şey var tabii, ‘oylar çalındı’ üzerine bir söylem geliştiriliyor. Esasında başından beri şunu söylüyoruz: Adıyaman’a ilk gittiğim günden beri söyledim. İki noktada hırsızlık yapılıyor. Birincisi sandıklar açılıp oylar sayılırken, tutanağa geçerken yapılan hırsızlık ve aslında bütün hırsızlıkların engellendiği nokta da burası. Yani orada bir görevliniz ve sandık müşahidiniz varsa, o sonuçları izliyorsa, dikkatlice takip ediyorsa, çıkan sonuçları tutanaklara geçirtebiliyorsa ve ıslak imzalı tutanağı alabiliyorsa bu iş bitmiştir. O sandıkla ilgili sonrasında hiçbir şey yapılamaz, kimse oradan bir hırsızlık yapamaz. O anlamıyla Adıyaman’da 1452 sandık vardı. Ben ilk gittiğimde arkadaşlarıma dedim ki, biz seçim akşamı 1452 tutanağı masanın üzerine koyarsak kimse bizim oyumuzu çalamaz. Oyların çalındığı ikinci nokta bilgisayara geçiş noktasıdır. Bu noktada Yeşil Sol’un oyunun MHP’ye yazıldığını çok gördük. Bu noktada takip etmek gerekiyor. Diyelim ki, takip etmediniz, edemediniz. Hiçbir şekilde aslında sonucu değiştirmiyor. Şöyle değiştirmiyor; yani siz ıslak imzalı tutanakları aldığınız taktirde YSK’nın girdiği sandık sonuçları ilan ediliyor ve o zaman farklı olan bir durum varsa itiraz ediyorsunuz. Tutanak elinizde ise bütün oylarınızı geri alma imkanınız var. Mesele tamamen ıslak imzalı tutanakları almaktır. O anlamda aslında hırsızlık sadece bir yerde yapılıyor. Oylar sayılırken ve tutanağa geçerken hırsızlık yapılıyor. O tutanağı almazsanız her türlü hırsızlığa maruz kalırsınız. Biz Adıyaman’da 1452 sandığın tutanağını alabildik mi, alamadık. Birinci gün akşamı kaç tane sandığın tutanağının olduğunu dahi bilmiyorduk. Bunlar tabii örgütsel sorunlar, yetmezlikler gibi nedenlerden dolayı sağlanamadı.”

‘12 bin geçersiz oy var ve bu oyun 10 bini hem CHP’ye hem Yeşil Sol’a basılan oylar’

Sadece Adıyaman’da değil genel olarak oy kaybettiklerini ifade eden Kenanoğlu, “Türkiye genelinde oy kaybettik ve aşağı yukarı aynı oranda da Adıyaman’da oy kaybettik. Yani her tarafta kazanıp Adıyaman’da kaybetmiş olsaydık o zaman Adıyaman ile ilgili bir değerlendirme yapabilirdik. Biz Yeşil Sol Parti olarak her tarafta kaybettik. Yüzde 3, 3,5 oranlarında oylar kaybetmişiz ve burada da aynı şey söz konusu. Bana göre bu kaybetme tamamen merkezi ittifak politikasından kaynaklıydı. Nasıl oldu bu; Kürt illerinin tamamında CHP’yi kendimize bir alternatif olarak yarattık. Batı illerinde de TİP’i kendimize alternatif olarak yarattık. Batı illerindeki kaybın fazla olmasının sebebi orada hem CHP hem de TİP’in olmasıdır. Adıyaman üzerinden örnekleyeyim; 1 oy Kılıçdaroğlu’na 1 oy Yeşil Sol’a dediğimiz zaman biz CHP’yi de seçmen nezdinde oy verilebilir, meşru bir konuma soktuk ve oylarımızın büyük çoğunluğu CHP’ye gitti. Adıyaman’da CHP bizden 20 bin oy fazla almış ve bu Adıyaman tarihinde görülmüş bir şey değil. Bunun sebebi 1 oy Kılıçdaroğlu’na 1 oy Yeşil Sol’a söyleminin getirdiği meşruluk. Bunun yanında 12 bin geçersiz oy var ve bu oyun 10 bini hem CHP’ye hem Yeşil Sol’a basılan oylar, yani bizim oylarımız. Böyle olacağını ilk 10 gün içinde fark ettik. Kalan seçim süresinin 20 gününde gittiğimiz her yerde 1 oy Kılıçdaroğlu’na 1 oy Yeşil Sol’a derken CHP’ye vermemeleri gerektiğini anlattık. Fakat ne kadar kişiye ulaştığımız tartışmalı tabii ki. İnsanlar bu şekilde yayın olarak oy kullandılar ve 10 bin oyumuz geçersiz sayıldı.” diye belirtti.

‘Yurtdışından yeterli oyu almış olsaydık Adıyaman’da bir vekil çıkarmış durumdaydık’

Yurt dışı oylarının etkisine değinen Kenanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son açıklanan verilere göre eğer biz yurtdışından yeterli oyu almış olsaydık Adıyaman’da bir vekil çıkarmış durumdaydık. Bunun dışında depremler nedeniyle göç meselesi vardı. Özellikle gençlerin Adıyaman’ı terk etmesi ve bir göç dalgasına maruz kalmak etkiledi.”

‘Adıyaman’da bir vekil çıkarmamız gerekiyordu’

Kürt siyaseti üzerindeki baskılardan kaynaklı yaşanan örgütlülük sorunlarına da değinen Kenanoğlu, “Örgütteki yetersizlikler, planlamada ve seçim sürecini örmede partimizin eksik kalmasına sebep oldu. Bütün bunlara bakıldığında kaybetmememiz ve Adıyaman’da bir vekil çıkarmamız gerekiyordu” dedi.

Kenanoğlu: İkici turda Sayın Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz, oyumuzu vereceğiz

Kenanoğlu son olarak Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ikinci turda desteklemek için seçmenlere sandığa gitme çağrısı yaptı. Kenanoğlu, “İkici turda Sayın Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz, oyumuzu vereceğiz, bu düzenin değişmesi açısından önemli bir fırsattır. Bu fırsatı kaçırmayacağız ve oyumuzu vereceğiz. Halkımızın da böyle davranmasını, sandığa gitmesini, oy vermesini talep ediyoruz.” İfadelerini kullandı.  

Editör: Ali Abbas Yılmaz