Avustralya Alevi Toplum Konseyi 32. Genel Kurulu Avustralya Alevi Toplum Konseyi 32. Genel Kurulu

İrfan Erdoğan/Almanya

Geçtiğimiz haftalarda Almanya'nın Potsdam şehrinde başta ırkçı faşist partisi AFD olmak üzere ülkede barınan ırkçı faşist örgütlerin yaptıkları bir gizli toplantıda iktidar olduklarında ülkede yaşayan bütün göçmen emekçilerin sınırdışı edilmesi planları deşifre olunca ok yaydan çıktı. O gün bugündür yerli ve göçmen emekçilerin sokaklarda ırkçı faşistlere karşı öfkesi dinmiyor.

Alman Fasizme Hayir

Bugün de Bielefeld şehrinde binlerce yerli ve göçmen kökenli emekçi akşam saatlerinde şehir merkezindeki Jahplatz meydanında bir araya gelerek ülkede gün be gün yükselen ırkçı faşistlere meydanı boş bırakmayacaklarını bir kez daha el ele vererek gösterdiler.

Alanda konuşmacıların yaptıkları konuşmalarda ülkedeki ırkçı ve faşist örgütlenmelerin giderek yükselmesinde siyasi iktidarların suçlu olduğunun altını çizerek emekçilerin sesine kulak vermedikleri takdirde ülke daha büyük felaketlerle karşı karşıya kalacaktır dediler.

Havanın oldukça soğuk olmasına rağmen yürüyüşün ve mitingin başından sonuna kadar alanı ve sokakları terk etmeyen emekçiler ilerleyen saatlerde alanlara sığmayarak şehrin önemli caddelerinden yürüyüşe geçerek "yaşasın uluslararası dayanışma, ırkçılar dışarı, şehrimiz çok kültürlüdür öyle kalacak" vb. sloganlar eşliğinde yeniden şehir merkezindeki Jahplatz meydanına geldiler.

Burada tekrardan yapılan konuşmalarda da konuşmacılar önümüzdeki günlerde yine ırkçı faşistlere karşı alanlarda olunması için çağrı yaptı ardından da yürüyüş ve miting sona erdi. Yürüyüş ve miting boyunca olumsuz bir durum yaşanmazken gençlerin çoğunlukta olması dikkat çekti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz