Haber: İrfan Erdoğan/Almanya

Fotoğraflar: Hamburg DİDF

Son yıllarda siyasal ve ekonomik istikrarsızlığın giderek yükseldiği Almanya'da haliyle işçiler ve emekçiler katında da homurdanmalar giderek yükseliyor. Daha önce metal ve perakende işkolunda iş yavaşlatmalara hatta yer yer grevlere gidildi. Ardından demiryolları uyarı grevleri başlattı şimdi de sırada Almanya'nın en büyük hava yolu şirketi olan Lufthansa'nın yer hizmetleri çalışanları uyarı grevine gitmesi üzerine hayat adeta felç oldu.

Almanya Grev Havayolu

İlk etapta 27 saatlik uyarı grevleri neticesinde planlanan uçuşların yüzde 90 'ı iptal edildi. Verdi sendikası öncülüğünde başlatılan grevde en çok Frankfurt ve Münih havalimanları etkilendi. Ayrıca Frankfurt ve Münih’in yanı sıra Hamburg, Berlin ve Düsseldorf’taki çeşitli Lufthansa şirketlerinde çalışanlar da eyleme katılarak destek verdiler.

Almanya Havayollari Grev

Irak Yüksek Mahkemesi’nden Kürt Bölgesine darbe Irak Yüksek Mahkemesi’nden Kürt Bölgesine darbe

Greve giden çalışanlar haklı talepleri uğruna seyahat hizmetlerinin sekteye uğraması üzerine de yolculardan destek istediler. Sendikacı ve işçiler taleplerinden haklı olduklarını ifade ederek, isteklerinden asla geri adım atmayacaklarını da söylüyorlar.

İşçiler ne istiyor?

TİS sürecinde Ver.di sendikası ücretlere yüzde 12,5 zam, en az 500 euroluk aylık artış ve sözleşmenin 12 ay geçerli olmasını istiyor. Ayrıca çıraklar için 250 euro aylık artış talep ediyor. 3 bin euroluk enflasyon farkı ödenmesini, çalışma ve vardiya koşullarının iyileştirilmesi de talepler arasında..

Editör: Ali Abbas Yılmaz