İrfan Erdoğan/ Almanya

Hazırlıkları haftalar, aylar önce başlayan festival günü Almanya'nın dört bir yanından emekçiler akın akın otobüslerle gelip Tanzbrunnen meydanında bir araya geldi.

Öğleden sonra saat 15.00'den itibaren Festival programındaki sanatçılar sahne alarak, ilerleyen saatlerde festival alanını dolduran emekçileri hareketlendirdi. Ayrıca Türkiye'den Emek Partisi Gaziantep milletvekili Sevda Karaca'nın konuşması ve sanatçı Selda Bağcan'ın türküleri festivale katılan kitleyi daha da coşturdu. Oradaki işçi sınıfının sıcak mücadelesinden selam getirmesi katılımcıları heyecanını doruk noktasına çıkardı.

Kenya'da sel: 52 kayıp Kenya'da sel: 52 kayıp

Almanya Kazim Gundogan

Daha sonra değişik iş kollarından sendikacı ve politikacılar sahne alarak Emek Şenliğine renk katarak birlikte mücadele sözü verdiler. DİDF genel başkanı Zeynep Safariye Ekşi 'nin coşkulu konuşması katılımcılar tarafından ilgi ve sempatiyle dinlendi, izlendi. Başkan konuşmasında "yaşadığımız ülke olan Almanya'da da ırkçılığa ayrımcılığa ve hak gasplarına karşı mücadelenin önemi giderek yükseliyor. Onun için güçlerimizi birleştirmekten başka çaremiz de yolumuz da yok" dedi.

Yaklaşık on bin kişinin katıldığı festivalde çocuk programlarından yabancı yazar ve sanatçıya kadar emeği tanıtan ve temsil eden birçok kişi ve kuruluş katıldı. Yaklaşık sekiz saat süren festival sonunda herhangi tatsız bir olay yaşanmadan festival sona erdi ve yine emekçiler geldikleri otobüs ve değişik araçlarla evlerinin yolunu tuttular.

Editör: Haber Merkezi