İrfan Erdoğan/Almanya

Alman sendikalar birliği DGB öncülüğünde gerçekleşen ve göçmen emekçi örgütlerinin de destek verdiği yürüyüş ve miting için katılımcılar önce sendika şubesinin bulunduğu Markt Str 8 numaralı binanın önünde sabah erken saatlerde bir araya geldi.

Burada bir araya gelindikten sonra saat  11.00 de "Yaşasın 1 Mayıs, Yaşasın uluslararası dayanışma" sloganları eşliğinde harekete geçen kitle şehrin işlek caddelerinde yürüyüş hâlinde ilerleyerek Halk Yüksek Okulu'nun bahçesinin önündeki Ravensberger Park'ta bir araya geldi.

Burada sendikalar adına yapılan konuşmalarda siyasi iktidar, milyarlarca euroyu savaşa ve silahlanmaya ayırırken emekçileri düşünmediğini bunu da bir başarı olarak gördüklerini protesto ederek, emekçilerin sesine kulak vermeyenleri emekçiler bir gün hesabını çok acı soracaktır denilerek tüm emekçiler duyarlı olmaya davet edildi.

Konuşmaların ardından bu yıl daha önceki yıllardan farklı olarak saz eşliğinde Kürtçe ve Türkçe türküler söylenerek her ulustan emekçiler birlikte el ele kol kola omuz omuza halaya durarak günün tadını çıkardılar.

Tatsız hiçbir olayın yaşanmadığı işçi bayramı tatlı bir şekilde sona erdi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz