SUR AJANS - Amed Emek ve Demokrasi Platformu, PAK, PSK ve Azadi Hareketi’ne yönelik olarak son günlerde parti bürolarında gerçekleştirilen “Bayrak araması” için yaptığı açıklamada, saldırıların seçime dönük olduğu vurgulandı. ses Son dönemlerde siyasi partilere ve Kürdi kurumlara yönelik “bayrak aramasına” ilişkin Amed Emek ve Demokrasi Platformu açıklama yaptı. SES Diyarbakır Şubesi’nde yapılan açıklamayı Diyarbakır Tabip Odası Sekreteri Fırat Akengin okudu.

‘Tamamen hukuk dışı ve iktidarın tükenmişliğinin göstergesi’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Resmi bir açıklama olmasa da fiili olarak seçim sürecine girilmesi ile birlikte AKP-MHP iktidarının, başta Kürt halkı olmak üzere tüm muhalif kesim ve kurumlara sistematik olarak düzenlediği operasyonlar; siyasi soykırımın bir parçası olup tamamen hukuk dışı ve iktidarın tükenmişliğinin göstergesidir. Ülkede bir yandan hak ihlalleri, yokluk, yoksunluk, işsizlik ve ekonomik kriz giderek derinleşirken, iş ve kadın cinayetleri artarken, halkın direnişine rağmen rant uğruna doğa talan edilirken bir yandan da iktidarın zulmüne karşı direnenlerin gözaltına alınması, tutuklanması, işten atılması, kurumlara ve siyasi partilere baskınlar yapılarak illegalize edilmeye çalışılması gibi bir çok haksız hukuksuz cezalandırmalar, toplumun büyük bir kesimini sindirmeyi amaçlarken, geri kalan kısmını da susmaya ve AKP politikalarına boyun eğmeye zorlamaktadır.”

Toplumsal muhalefete tahammülsüzlük

Ülkede yaşanan ekonomik kriz altında yurttaşların yaşadıkları geçim sıkıntısına değinilen açıklamada, Akengin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Toplum, Cumhuriyet tarihinin en büyük yoksulluğu ile hayatta kalmaya çalışırken, eğitime, sağlığa bütçe ayrılmaz iken işsizler, emekçiler, kadınlar ve milyonlarca yurttaş yoksulluk kuyruklarına maruz bırakılırken ülkenin kaynakları, çıkar grupları arasında paylaşılmaktadır. AKP’nin yirmi yıllık iktidarının geldiği aşama, demokratik ve insani talepler için yapılacak eylem ve etkinliklere, söylemlere dahi tahammül etmeme halidir. Bu tahammülsüzlüğün oluşturduğu nefret, hukuksuzluk ve cezasızlık; milyonlarca oy almış, mecliste en çok milletvekili olan üçüncü parti olan HDP’nin, İstanbul gibi Türkiye’nin en büyük ilinin Eş Başkanına sokak ortasında şiddet uygulanmasına, Eş Genel Başkanlarının tartaklanmasına kadar gelmiştir. Ülkenin Cumhurbaşkanı, Bakanları ve tüm resmi heyetlerinin ziyarette bulunduğu veya ziyarete gelen Irak Kürdistan Bölgesel Hükümeti’nin bayrağıyla resmi tören yapılmış olmasına rağmen AZADİ, PAK ve PSK’ye baskın yapılmasına, bayrakların sökülmesine kadar gelmiştir.” Açıklamada, Amed Emek ve Demokrasi Platformu’nun demokratikleşme ve özgürlük mücadelesine vurgu yapılırken, dayanışmaya dikkat çekildi  

Editör: Haber Merkezi