SUR AJANS- Amed Emek ve Demokrasi Platformu, kentte 21 Mart Perşembe günü düzenlenecek Newroz öncesi açıklama yaptı.

Diyarbakır’daki Millet Bahçesi bakıma hasret kaldı Diyarbakır’daki Millet Bahçesi bakıma hasret kaldı

Eğitim Sen 1 Nolu Şube’de yapılan açıklamada Platformu Sözcüsü Bawer Babur, Newrozun yeni bir yaşamın başlangıcı ve kölelikten kurtuluş anlamına geldiğini belirterek “Kürt halkı 2 bin 600 yılı aşkın bir süre Demirci Kawa’lardan devraldığı Newroz ateşini zulüm ve baskıya karşı bugüne dek gürleştiriyor” dedi.

Babur, “Baharın müjdeleyicisi olan Newroz, Kürt halkı için büyük önem taşıyor. Binlerce yıldır Kürtler, Araplar, Farslar ve daha birçok halk Newroz’u kutluyor. Newroz aynı zamanda Ortadoğu halkları arasında halkların kardeşliğinin yeşerdiği anı ifade eder ve bu şekilde kutlanır" ifadelerini kullandı.

2024 Newrozu’nu direniş ve inançla karşıladıklarını söyleyen Babur, “En derin karanlıkları bile aydınlığa çıkaran Newroz ateşi, bu sene de tüm baskı ve yasaklara karşı coşkuyla yanıyor. Bu Newrozun çözüm, demokrasi, eşitlik ve barışa vesile olmasını diliyoruz. Bu temelde biz de Amed Emek ve Demokrasi platformu olarak Newrozu kutluyor, yeni Newrozların tüm dünyaya barış ve özgürlük getirmesini diliyoruz. Newroz ateşi sıcaklığıyla başta Kürt halkı olmak üzere tüm halkların 2024 Newrozu’nu kutluyoruz" dedi.

Editör: Haber Merkezi