Amed KESK Şubeler Platformu, KHK’lerle hukuksuzca görevlerinden ihraç edilen kamu emekçilerinin iadeleri için başlattıkları eyleminin 62. Haftasında açıklama yaptı.

Yenişehir ilçesi Hazal Park'ta gerçekleştirilen açıklamayı Haber Sen Şube Başkanı Mehmet Uluğ okudu.

‘Son arkadaşımız görevine iade edilinceye kadar mücadele sürecek’

Amed KESK Şubeler Platformu adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“15 Temmuz darbe girişimini kendine tanrının lütfu olarak gören iktidar, onlarca KHK ile binlerce emekçiyi hukuksuz bir şekilde İhraç etti. Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış sendikal hakları çiğneyerek ve kriminalize ederek, minareyi çalan, kılıfına uydurur misali ihraçlarına gerekçe yapmıştır. Bununla yetinmeyen iktidar, OHAL kararnameleri ile birçok kuruma ve belediyeye kayyum atadı. Halkın iradesini gasp edip, binlerce emekçiye ekonomik işkence uyguladı. Neden işsiz kaldıklarını dahi söylemeden, savunmaları alınmadan, yargılanmadan, sorgulanmadan insanları işinden aşından etmenin sonuçları zaman içerisinde trajik sonuçlar olarak karşımıza çıkıyor. Onlarca insan bu zulümden sonra yaşamını yitirdi, öldükten sonra iade kararları verildi. Mağduriyet edebiyatı ile oy toplayıp iktidarı ele geçirenler, mağduriyetlerin en alasını yaşattılar. En az 100 kişinin bu kanunsuzluğun sonucu olarak kendi canına kıydığını biliyoruz. Bunlar yetmezmiş gibi, 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. Madde eliyle ihraç kararları verip emekçileri ekmek ile terbiye edebilecekleri yanılgısına düşmüşlerdir. Tek adam rejimi, halkı açlığa, yoksulluğa ve hukuksuzluğa mahkûm ederken, Tek adam rejiminin anti demokratik uygulamalarından biri olan OHAL Komisyonu keyfi kararlar vermiş ve hukuki cinayetler işlemiştir. OHAL Komisyonunun keyfi kararları, şimdi de yargı eliyle devam etmekte, AKP-MHP iktidarının yargıya baskısı, KHK hukuksuzluğunun devam etmesine neden olmaktadır. İlk günden beri KESK olarak hem fiili meşru mücadelemizle, hem de hukuki mücadelemizle ihraçların anti demokratik ve hukuksuz olduğunu haykırdık. Bıkmadan, usanmadan ve her seferinde daha da yüksek sesle haykırıyoruz. Demokratik toplumcu sendikacılık mücadelemizden asla vazgeçmedik,

Savaşa karşı onurlu bir barışı,

Ölüme karşı yaşamı

Siyaha karşı beyazı

Tekçiliğe karşı çoğulculuğu

Karanlığa karşı aydınlığı savunduk,

Savunmaya devam edeceğiz.

Son arkadaşımız görevine iade edilinceye ve bu ZULÜM bitinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi ve hiçbir gücün bizi bu mücadeleden alı koyamayacağını buradan bir kez daha haykırıyoruz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz