Amed Marksizm Okulu, "Yerel seçimler ve Kürt siyaseti" konulu bir serbest kürsü etkinliği düzenledi. Mordem Sanat Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Wan Milletvekili Sinan Çiftyürek'in yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Etkinliğin moderatörlüğünü Edip Polat yaptı.

Dicle Üniversitesi işçileri: Taşeron statüsünde çalıştırılıyoruz Dicle Üniversitesi işçileri: Taşeron statüsünde çalıştırılıyoruz

DEM Partili Sinan Çiftyürek, "Bizim kentlerimiz savaş siyasetinin bir parçası olarak hızla büyüdüler. Bunun beraberinde olumlu ve olumsuz sonuçlar ortaya çıkıyor. Bizim geleneksel kültürümüzün sapması söz konusu. Bizim gençlerimiz resmi olarak Kürdistan vatandaşı olamadılar ama internet sayesinde fiilen dünya vatandaşı oldular. Tabii bununla beraber bireycilik çok fazla yoğunlaştı. Bireyciliğin iyi yönleri de kötü yönleri de var. Toplumu derinden sarsan ekonomik bir sorun söz konusu. İşsizlik ve yoksulluk İstanbul'da da yaşanıyor ama Kurdistan'da iki kat daha yoğun. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haritalarına göre bile Kurdistan bölümü komple yoksul" dedi.

Amed Marksizm Okulu Koordinatörü Şerefxan Cizîrî ise, “Kürtler kendi aralarında önce ittifak kurmalılar. Herkes kendi çapında, alanında belediyede yer almalı ve görevini yerine getirmeli. Eğer biz beraber çalışmazsak çok sorun yaşayacağız. DEM Parti kimle ittifak kuracaksa bu ittifak açık olmalı, gizli olmamalı” diye kaydetti.

Etkinlik, diğer katılımcıların yerel seçimlere dair izlenmesi gereken stratejiler üzerine fikirlerini beyan etmesinin ardından sona erdi.

Editör: Arif Bulut