SUR AJANS/ÖZEL

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2’nci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden ve şampiyonluk için gün sayan Amedspor, son bir aydır kendi sahasındaki maçları kapalı gişe ile oynuyor. Ancak, kapalı gişe ile birlikte ‘fazla bilet’ tartışması da gündemde.

Resmi işleyişe göre 33 bin taraftar kapasitesine sahip statlarda oynanan karşılaşmalar için yaklaşık 22 bin 600 normal bilet basılabiliyor. Ancak bir ay önce bu sayının yaklaşık 25 bine ulaşması, beraberinde yeni tartışmaları da gündeme getirdi.

Yaklaşık bir ay önce başlayan durumun süreklileşmesi ise Amedspor yönetimini harekete geçirdi. Amedspor yönetimi, 7 Nisan 2024 tarihinde tartışmalara neden olan ve taraftarlarda mağduriyet yaratan duruma dair resmi hesabından bir açıklama yaptı.

Amedspor tarafından yapılan “Karaborsa bilet satışı suçtur!” başlıklı açıklamada, “Maçlarımız için hem normal hem de davetiyeli biletlerin karaborsa yoluyla satılması yasal bir suçtur. Taraftarlarımızdan, bu suça ortak olmamalarını ve biletlerini yalnızca resmi kanallar aracılığıyla temin etmelerini önemle rica ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Amedspor’un açıklamasının yanı sıra taraftarlar ise “Kim neden fazla bilet basıyor? Hangi kanallardan fazla bilet piyasaya sürülüyor?” ifadeleriyle akıllarda soru işaretlerini bırakan duruma tepki gösteriyor.

‘Kontrol noktasından biletler dışarı çıkarılıyor’

Haber merkezimize ‘fazla biletlere’ dair bildirimde bulunan bir taraftar da çarpıcı bir iddiayı ortaya attı. Haber merkezimize ulaşan taraftar, fazla biletlerin stattaki bazı güvenlik personelleri ile bazı kişilerin ortak işbirliğiyle dışarı çıkarılarak satıldığını iddia etti.

Aynı biletlerin ikinci kez satıldığını iddia eden taraftar, iddiasını şu ifadelerle sürdürdü:

“Ben maç için stada girerken kapının orasından dışarıya çıkan ve cebinde çok sayıda bilet bulunan bir kişiyi gördüm. Dikkatimi çekti durup durumu izledim. O biletleri sattığını gördükten sonra stada girdim. Bu kişi ve kişiler maç için bilet alıp stada gelen taraftarların kontrol noktasında verdiği biletleri, bazı güvenlik personellerinden tekrardan alıp dışarı çıkartıyor ve o biletleri ikinci kez satmış oluyorlar.

Biletinizin ilgili yerini kesin

Normalde güvenlik görevlileri o biletlerin bir tarafını yırtıp diğer kısmını taraftara vermesi gerekiyor. Ama bunu yapmıyorlar ve bu durumu ticarete çeviriyorlar. Yönetimin bundan haberi var mı? Bilemiyorum. Benim taraftarlar önerim kontrol noktasında bilete bakıldıktan sonra biletinizin ilgili yerini kessinler.”

'Amedspor'un önceki yönetimi sahte bileti basan matbaayı tespit etmişti'

Son dönemlerde yapılan ‘fazla bilet’ tartışmalarının bir benzeri 17 Mayıs 2022 tarihinde Amedspor’un Tarsus İdman Yurdu ile oynadığı Play-Off Çeyrek Final Rövanş maçı sonrası da gündeme gelmiş ve taraftarlar tarafından Amedspor yönetimi hedef alınmıştı.

Polisin biber gazlı müdahalesine sahne olan ve ‘Stat dolu’ gerekçesiyle içeri alınmayan bazı taraftarlar, Tarsus İdman Yurdu maçı sonrası kişisel sosyal medya hesaplarından tepkilerini “Yönetim fazla bilet basıyor, polis bunu fırsat biler su ve çok yoğun biber gazı kullanıyor. Allah bırakmasın Amedspor” şeklindeki ifadelerle dile getirmişti.

KESK: Gözaltı ve tutuklamalar derhal serbest bırakılmalı KESK: Gözaltı ve tutuklamalar derhal serbest bırakılmalı

Sosyal medya ve sahadaki eleştirler ile birlikte Amedspor'un bir önceki yönetimi ile başkanı Selahattin Yıldırım, harekete geçmişti. 

Dönemin Amedspor Başkanı Selahattin Yıldırım ile kulübün hukuk birimi ortaya çıkan sahte biletlere dair girişimde bulunuyor. O dönem aldığı biletle stada gelen bir taraftara, biletin sahte olduğu daha sonraki saatlerde kendisine iletiliyor.

Aynı taraftar dönemin yönetimiyle birlikte bileti satın aldığı yerin bilgisini paylaşıyor. Bunun üzerine yönetim girişimlerde bulunuyor ve sahte biletin basıldığı matbaayı tespit edip suç duyurusunda bulunuyor.

Suç duyurusu sonrası polisler belirtilen adrese baskın düzenliyor ve sahte bilet basımına dair durum yargıya taşınıyor. Yargılama süreci ise halen devam ediyor.

Amedspor’un eski başkanı Yıldırım, sahte bilet olayından sonraki süreçlerde ise sık sık taraftarı uyarmıştı.  

Editör: Haber Merkezi