Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu (DKKDP) ve İHD, Bursa’da Amedspor’a yapılan ırkçı saldırılara karşı soruşturma açılmasını talep etti.

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, çıktığı Bursaspor deplasmanında, Bursaspor taraftarının organize ırkçı ve fiziki saldırılarına maruz kalan Amedsporlu futbolcularına yönelik saldırılarla ilgili soruşturma başlatılmasını istedi.

‘Bütün Kürtlere yönelik ırkçı bir saldırıdır’

İHD Diyarbakır Şubesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Kentimizin futbol kulübü Amedspor, kurulduğu tarihten beri maruz kaldığı sistematik saldırıların sonuncusuna Bursaspor ile deplasmanda oynadığı müsabakada maruz kalmaktadır. Önceki gece Amedspor takımının kaldığı otel önünde toplanan kalabalığın ortaya koyduğu ırkçı yaklaşım, maç önündeki saldırı girişimleri ve maç boyunca tribünlerde açılan; Kürtlerin hafızasında silinmeyen binlerce faili meçhul cinayet faillerini simgeleyen pankartlar, ırkçı ve ötekileştirici sloganlar ve küfürler, bu saldırıların kentimizin spor kulübüne yönelmiş münferit bir vaka olmaktan çıkıp tüm Kürtlere yönelik ırkçı bir saldırı olduğunu göstermektedir. İnsan Hakları Derneği olarak; bu ırkçı ve ayrımcı yaklaşım ile nefret söylemi ve saldırıların tüm failleri hakkında bir an önce soruşturma başlatılması gerektiğini belirtiyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘Eylemleri kınıyoruz, soruşturma başlatılmalı’

Irkçı saldırılara karşı soruşturma başlatılmasını isteyen Kent Koruma ve Dayanışma Platformu ise Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Bugün oynanan Bursaspor-Amedspor karşılaşması öncesi yaşanan nefret saikli fiiller ile maç esnasında 90’lı yılların karanlığını sembolize eden ve tehdit unsurunu yansıtan eylemleri kınıyoruz. Yetkilileri etkin bir soruşturma için göreve davet ediyoruz” denildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz