TFF 2. Lig Beyaz Grup'ta oynanan Amed Sportif Faaliyetler maçı sonrası Bursaspor, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edildi. Bursaspor’un basit gerekçelerle PFDK’ya sevk edilmesine tepki gösteren Amedspor Kulübü, TFF yönetimini, Disiplin Kurulunu ve MHK’yı istifaya çağırdı.

‘Çirkin ve kötü tezahürat’ mı ırkçı saldırı mı?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nun Bursaspor ile ilgili sevk kararı şöyle:  “Bursaspor Kulübü’nün 5 Mart 2023 tarihinde oynanan Bursaspor-Amedspor müsabakasındaki “çirkin ve kötü tezahüratı” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 53. maddesi uyarınca, ‘saha olayları’ nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı’nın 52. maddesi uyarınca, “merdiven boşluklarının boş bırakılmaması” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 49. maddesi uyarınca ve “talimatlara aykırı” hareketi” nedeniyle Futbol Disiplin Talimatının 46. maddesi ile 2022-2023 sezonu TFF 2. Müsabakaları Statüsünün 8/12 maddesi uyarınca PFDK’ya sevk edildi.”

TFF ayrıca, “Bursaspor Kulübü görevlisi Aşkın Değirmenici ve Aybars Türkkan’ın aynı müsabakadaki “saldırısı” nedeniyle tedbirli olarak PFDK’ya sevklerine karar verildi” açıklaması yaptı.

Amedspor yönetiminden TFF’ye istifa çağırısı

TFF’nin skandal kararına Amedspor yönetimi ise istifa çağrısıyla yanıt verdi. Amedspor Kulübü’nün sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi: “Canlı yayınlanan maçta futbolcu ve teknik ekibimiz başta olmak üzere maçta olan kafilemizin canına kastedilmesine rağmen açıklanan sevkleri kabul etmediğimizi belirtiyor, TFF yönetim kurulunu, Disiplin kurulunu ve MHK yönetimini istifaya davet ediyoruz.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz