Ankara’da 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla Tandoğan Meydanı’nda kitlesel miting düzenlendi. Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) öncülüğünde işçi ve emekçiler ile birlikte Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenleri başta olmak üzere birçok siyasi partiler, kadın ve gençlik örgütleri ile çok sayıda emek ve meslek örgütü, kortej halinde Tandoğan Meydanı’na yürüdü. Kortejlerde, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Ankara milletvekili adayları da katıldı. 

Meydanda özgür basın ile dayanışma 

Tandoğan Meydanı’nda Mereş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde yaşamını yitirenler için Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” şiiri eşliğinde saygı duruşuyla başladı. Halaylarla dolmaya başlayan Tandoğan Meydanı’nda, “Direnişi büyüt, direnişi örgütle”, “Bijî 1 Gulan”, “Savunma boyun eğmeyecek”, “Buradayız kadınlarla değiştireceğiz” yazılı pankartlar taşındı, “Jin, jiyan, azadî”, “Kurtuluş yok tek başına. Ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı. 

Meydanda, Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalar kapsamında Özgür Basın emekçileri ve avukatların gözaltına alınması ve tutuklanması, “Özgür basın susturulamaz”, “Savunma susmadı susmayacak” sloganlarıyla protesto edildi. 

‘Bugün bedel ödeyenlerin günü’ 

Mitingin açılış konuşmasını yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Ankara 2’Nolu Şubesi Başkanı ve 1 Mayıs Tertip Komitesi’nden Hüseyin Köklü, 1 Mayıs’ın emekçilerin, halkın doğru haber alma hakkını savundukları için cezalandırılan gazetecilerin günü olduğunu belirterek, “Bugün; sahip oldukları devlet gücüne dayanarak halka zulmedenlerin, işkencecilerin, zorbaların değil, bu zulme boyun eğmeden yaşayan, bedenlerini bu şiddete siper eden, büyük bedeller ödeyen devrimcilerin, yurtseverlerin, emekçilerin günü. Bugün umudun günü, bugün kardeşliğin günü, bugün sevginin günü. Bugün bu meydanda toplanan kalabalık, bizlerin içindeki umudu, kardeşliği ve sevgiyi daha da büyütüyor. Gelecek güzel günlere olan inancımızı ve kararlığımızı daha da arttırıyor” diye konuştu.

Büro Emekçileri Sendikası’ndan (BES) Özlem Ateş, Kürtçe açılış konuşması yaptı. Konuşmaların ardından sanatçı İlkay Akkaya, sahne alarak şarkılarını emekçiler için seslendirdi. 

‘Anayasa yok’ diyen polis avukatı darp etti 

Miting devam ederken, meydana girmek isteyen avukat Ömer Öneren, arama noktasında polis saldırısına uğradı. Öneren, yasa gereği kendisini arayan kişinin kimlik göstermesinin zorunlu olduğunu belirtmesi üzerine, bir polisin “Bu ülkede Anayasa manayasa yok. Sen hangi hukuktan söz ediyorsun” diyerek kendisine saldırdığını, saldırı sonucunda yere düştüğünü ve bu esnada kafasını korumak isterken yaralandığını aktardı. Öneren, kendisine saldıran polisin teşhis edilmemek için oradan koşarak uzaklaştığını dile getirdi. (Kaynak: MA)

Editör: İnanç Yildiz