Haber: Gözde Çağrı Özköse

Uzun bir süredir tartışmaların odağında olan ve her an komisyona gelmesi beklenen hayvan hakları yasa tasarısı krizi, her gün yeni iddialarla gündemdeki yerini koruyor.

Urfa'da kuduz salgını iddiasıyla köpeklerin toplanması üzerine bölgeye giden hayvan hakları aktivistlerinden Buket Özgünlü, kuduz riski taşıyan hayvanları barınaktan çıkardığı için gözaltına alınarak "hayvana işkence" suçlamasıyla tutuklanmıştı. Ardından medyada Türkiye'de kuduz salgını olduğuna dair sayısız haber yer aldı.

1887 yılından beri uygulanan kuduz aşısının 2024 yılında belediyeler tarafından neden uygulanmamış olduğu hayvan hakları aktivistleri tarafından dile getirilirken, komisyona gelmesi beklenen yasa tasarısında ise hükümet  bir ay barınakta tutulduktan sonra köpeklerin uyutulması, ya da güncel tabiriyle "ötenazi"ye maruz bırakılması maddesinde ısrar ediyor.

Yasa tasarısına dair hükümetin ısrarcı tutumu ise hayvan hakları aktivistleri tarafından eleştiriliyor ve bunu ilişkin ise günlerdir 'nöbet' eylemleri gerçekleştiriliyor

Sokak Kopekleri 2

Suda kayboldan 3 kişiden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı Suda kayboldan 3 kişiden 2'sinin cansız bedenine ulaşıldı

BİRGÜN: KUDUZ AŞISINI BAKANLIĞA AKP MİLLETVEKİLİ SATMIŞ

Birgün Gazetesi, bugün yaptığı "Kuduz aşısını da AKP milletvekili satmış" başlıklı haber ile, (https://www.birgun.net/haber/kuduz-asisini-da-akp-milletvekili-satmis-542378) AKP Iğdır Milletvekili Cantürk Alagöz’e ait Keymen İlaç Şirketi'nin pazarlık usulü ihale ile Kasım ayında Sağlık Bakanlığı’na 159 milyon TL’lik kuduz aşısı sattığını gündeme taşıdı.

Hayvan hakları savunucuları bu haberi, kuduz salgınına ilişkin çıkarılan söylenti ve yayılan korkunun nedeni olarak yorumluyor. 

DUMAN VE YUMAK'IN FAİLİ, ALAGÖZ'E AİT ŞİRKETTE GENEL MÜDÜR

Sosyal medya ve çeşitli medya kuruluşları tarafından hayvanlara düşmanlık nefret söylemleriyle tavan yaptığı şu şüreçlerde, 30 Haziran'da Ankara İncek'te bir kişi sahipli iki köpek olan Duman ve Yumak'ı, bir okulun önünde ateşli silahla vurdu. Duman olay yerinde can verirken, Yumak ise hala götürüldüğü klinikte tedavi altında. Edinilen son bilgilere göre de saldırının faili olarak belirtilen A.Ç.Ç'nin tutuklanmadığı öğrenildi.

Öldürülmek istenen köpeklerin haklarını savunan, Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkan Yardımcısı, müşteki vekili Avukat Rabia Aslı Kaynak'ın ulaştığı bilgiye göre de fail ifadesinde, daha önce ısırıldığını ve kuduz tedavisi gördüğünü iddia etiği ortaya çıktı.

Öte taraftan olayla ile gündeme gelen failin Linkedin profili ve komşularının ifadeleri ile failin Sağlık Bakanlığına 159 milyon TL’lik kuduz aşısı satan, AKP Iğdır Milletvekili Cantürk Alagöz'a ait Alagöz Maden'de genel müdür olduğu belirtiliyor. 

Gündemde olan tartışma ve iddilara ilişkin 'söz hakkı' için aradığımız Cantürk Alagöz şirketinden telefonlarımıza cevap alamadık.

Editör: Haber Merkezi