AP raportörleri Dağlık Karabağ’da insani durumun hızlıca kötüleştiğini belirterek, Azerbaycan’a yaptırım çağrısında bulundu.

AP raportörlerinden yapılan ortak açıklamada şöyle:

"Dağlık Karabağ'daki durum. Neredeyse sekiz aydır, Dağlık Karabağ'ın yerel nüfusu ablukanın sonuçlarına katlanmakta ve sadece yerel üretim sayesinde hayatta kalabilmektedir.

Son haftalarda insani yardım malzemelerine yapılan saldırılar artık temel gıda maddelerinin kıtlığına, yaşam tıbbi ürünleri ve diğer temel malları kurtarırken, akaryakıt kıtlığı da yerel üretim ve dağıtım. ICRC tarafından yapılan tıbbi tahliyeler şu nedenlerle sekteye uğramıştır

Dağlık Karabağ'ın tahminen 120.000 sakini insani bir sorunla karşı karşıyadır. Uluslararası toplumun acil ilgisini gerektiren bir krizdir.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in 26 Temmuz 2023 tarihli açıklamasına tam destek veriyor ve katılıyoruz. Bölgede zaten vahim olan durumu daha da kötüleştiren, insani yardım malzemelerine yönelik devam eden ablukayı ve insani yardım erişiminin siyasallaştırılmasını kınıyoruz

Brüksel'de 15 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleştirilen son toplantıda her iki taraf da, diğer acil konuların yanı sıra, insani acıların hafifletilmesi amacıyla bölgeye insani erişimin kolaylaştırılması konusunda mutabık kalmıştır. Ne yazık ki devam eden abluka, barış müzakerelerinin amacına ve çok ihtiyaç duyulan güven arttırıcı çabalara ters düşmektedir.

Avrupa Parlamentosu'nun 5 Mart 2023 tarihinde Konsey'e, 'Uluslararası Adalet Divanı'nın 22 Şubat 2023 tarihli kararının derhal uygulanmaması halinde, Azerbaycan hükümet yetkililerine yönelik hedefli yaptırımlar uygulanması' çağrısında bulunduğunu hatırlatırız. Avrupa Parlamentosu'nun 13 Haziran 2023 tarihli genel kurul toplantısında AB Yüksek Temsilcisi'nin Konsey'de bu tür yaptırımların uygulanması seçeneğini gündeme getirme taahhüdünde bulunduğunu da hatırlatırız. Bakü'ye ablukayı derhal sona erdirmesi ve insani bir felaketi önlemek üzere uluslararası yükümlülük ve normlara riayet etmesi çağrımızı yineliyoruz."

Editör: Ali Abbas Yılmaz