Tarım ve hayvancılığın yaygın olarak yapıldığı kentte çiftçiler bu yıl da sıcak havada zorlu mesaisini sürdürüyor. Bu sene önceki yıllara oranla yağışlardaki artış, çoğu ilde olduğu gibi Ardahan’da da tarlalardaki verimi arttırdı. Ürünün bol olduğu tarlalarda çiftçiler daha fazla mesai harcayarak, mahsulü zamanında hasat etmeye çalışıyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi ise özellikle de sıcağın en etkili olduğu öğlen saatlerinde çiftçilere zor anlar yaşatıyor. Günün ilk ışıklarıyla tarlalarına giden çiftçiler, traktör ve tırpan yardımıyla biçtikleri otları üst üste yığıyor. Çiftçilerin sıcak havaya rağmen gün boyu biçtiği otlar, bir süre tarlada bekletildikten sonra traktörlerle köylere taşınıp, hayvanların kışlık yiyecek ihtiyacı için kullanılıyor.

‘3 ay boyunca kavurucu sıcaklıklara rağmen hasat yapıyoruz’

Ardahan merkeze bağlı Samanbeyli köyü sakinlerinden Özkan Yıldız, ilk önce çayırları biçtiklerini, şimdi ise sırasıyla arpa tarlalarını biçmeye başladıklarını ve sonrasında buğday hasadına başlayacaklarını ifade etti. Yıldız, ’’3 ay boyunca kavurucu sıcaklıklara rağmen tarla ve çayırlarda hasat yapıyoruz. Malum hayvancılıkla uğraşıyoruz ve hayvanların ihtiyacını bu şekilde çalışarak temin ediyoruz. Ardahan’da bilindiği gibi kış ayları çetin geçiyor. Biz de yaz aylarında hayvanların ihtiyacını karşılamak için sıcaklıklara aldırış etmeden yoğun bir şekilde çalışıyoruz" dedi.

‘Şap hastalığı dolayısıyla hemen hemen birçok çiftçinin hayvanı telef oldu’

Yıldız, şap hastalığı nedeniyle hayvanların bir kısmının telef olduğunu söyleyerek, “Şap hastalığı dolayısıyla hemen hemen birçok çiftçinin hayvanı telef oldu. Ama bu yıl en sevindirici olay mayıs ve haziran aylarında yağışlı hava nedeniyle ürünlerimiz istediğimiz şekilde. Bu nedenle çiftçi arkadaşların yüzü gülüyor” dedi. (Kaynak: İHA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz