Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nu, asgari ücreti açıklamak üzere bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir araya geldi. Sonrasında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Veda Işıkhan, asgari ücrete yapılan yüzde 34’lük zamla net 11 bin 402 lira olduğunu açıkladı. Brüt asgari ücret ise 13 bin 14 lira olarak belirlendi. Işıkhan, yeni asgari ücretin uzlaşı ile belirlendiğini kaydetti.

‘Erdoğan’la uzun bir görüşme yaptık’

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay da geçen yıl ara zamla birlikte yüzde 30’luk bir zam yapıldığını belirterek, “Dün akşam sayın Cumhurbaşkanımızla uzun bir görüşme yaptık. İnşallah enflasyon kontrol altına alınır, zamlar olmaz. Enflasyon belli bir noktaya gelir de alım gücümüzü korumaya devam ederiz” dedi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkul, şunları kaydetti: “Süreç boyunca hep beraber azami gayret gösterdik. Dengeli rakam için çalıştık. İmkanlarımızı sonuna kadar zorlayarak rakama 'evet' demenin memnuniyeti içindeyim. Üçlü mutabakatla asgari ücreti tekrar güncelledik. Bu birliktelikten de memnuniyet duyuyoruz. İşverenler olarak zorlu dönemeçlerden geçiyoruz, üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya hazırız. İşçi, işveren ve devlet ayrılmaz bir bütündür."

Türkiye’de halihazırda net 8 bin 506 lira olan asgari ücrete ilişkin seçim döneminde açıklama yapan eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yeni ücretin 500 dolara yaklaşacağını duyurmuştu. Yeni dönem asgari ücretin net tutarı güncel kur ile 483 dolara denk geliyor.

Rakam konuşulmadı, Erdoğan belirledi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı dün öğlen saatlerinde yapılırken, yapılan açıklamalarda masada rakam konuşulmadığına dikkat çekilmişti. Dün yapılan toplantının ardından Atalay, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP Genel Merkezi’nde görüştü. Dün yapılan toplantının ardından toplantı için yeni tarih verilmezken, Komisyon bugün yeniden bir araya geldi ve resim rakamı açıkladı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz