Asgari ücret ile çalışan milyonlarca emekçinin gözü yapılacak zam miktarında. İlk 2 toplantıyı geride  bırakan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan henüz bir rakam çıkmadı. Yılbaşına sayılı günler kala gözlerin çevrildiği 3’üncü toplantının tarihi ise daha netleşmedi.

En düşük emekli maaşı açıklandı En düşük emekli maaşı açıklandı

Türkiye’de asgari ücret açlık sınırının altında kaldı. Yılda bir yapılan asgari ücret zammı bu nedenle genel seçimler öncesi yılda iki kez yapılmaya başlanmıştı. Çalışanlar ülkede oluşan enflasyonist ortamda zorluk çekmeyecekleri bir asgari ücret miktarını bekliyor.

Asgari ücreti belirleyen komisyon yani Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yılbaşından önce zam oranın açıklamak için 11 Aralık ile 18 Aralık'ta bir araya geldi. Ancak komisyon toplantısından merak edilen bir rakam çıkmadı. Yılbaşına sayılı günler kala netleşmeyen 3 ve 4’üncü toplantı tarihleri dikkatleri üzerine çekerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan yılda 2 kez uygulanan zammın tek sefere indirildiğini açıklamıştı.

“Yılbaşında çalışanlarımızın ücretlerinde hem genel ekonomik dengeyi sarsmayacak hem de onların kayıplarını telafi edecek bir artış yapılacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile benzer bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da "Geçen Temmuz ekstraydı. Ama ihtiyaç hasıl olursa bir araya gelinebilir. Gelecek yıl inşallah enflasyonda gerileme olacak. Temmuz'da ikinci bir toplantı yapmayacağız, ikinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz. Tüm parametreler iyi gidiyor çünkü" dedi.

Peki masaya yatırılan senaryolara göre yeni yılda asgari ücret ne kadar olacak? Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net ve brüt rakamlar ise şu şekilde: “Yüzde 35'lik zamda asgari ücret 15 bin 392 lira Yüzde 40'lık zamda 15 bin 962 lira Yüzde 45'lik zamda 16 bin 532 lira Yüzde 50'lik zamda 17 bin 103 lira Yüzde 55'lik zamda ise 17 bin 673 lira olacak.”

Editör: Arif Bulut