İrfan Erdoğan/ Almanya

Yazar Fakir Baykurt ve bir grup Türkiyeli şair ve yazar tarafından ilk etapta Almanya'nın Duisburg şehrinde (Duisburg Edebiyat Kahvesi) olarak kurulan ve daha sonra 2010 yılında da ATYG (Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu) adını alarak yoluna devam eden grup 12-13-14 Nisan Tarihleri arasında Almanya'nın Gelsenkirchen şehrindeki bahar buluşmasında bir araya gelerek hem yeni yönetimini belirledi hem de çalışmalarını değerlendirdi.

Bahar Bulusmasi Atyg

Onursal başkanı Fakir Baykurt'un olduğu Grup Bahar buluşmasında üç gün boyunca yaptıkları çalışmalarını bir basın açıklamasıyla sonuçlandırarak şu açıklamalara yer verdi "

 12/13/14 Nisan tarihlerinde 2024 İlkbahar Buluşmasını Gelsenkirchen şehrinde gerçekleştirdi. Her sene iki kez toplanan AVRUPA TÜRKİYELİ YAZARLAR GRUBU Fakir Baykurt tarafından önce “Duisburg Edebiyat Kahvesi”, 2010’dan beri de ATYG olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Senede iki kez yapılan bu seminerlerin amacı çeşitli önemli konuları uzmanlar davet edilerek işlemek, bilgilerini pekiştirmek, genişletmek ve yazar ve şairlerin çalışmalarını karşılıklı desteklemektir. Fakir Baykurt’u kaybettiğimiz 1999 yılından sonra onun başlattığı yazım okulunu devam ettirmekteyiz.

Sasa’dan Diyarbakır konserinde yasak protestosu Sasa’dan Diyarbakır konserinde yasak protestosu

Bu kez seçilen ana konular: TÜRKÜLERLE, EZGİLERLE HALK EDEBİYATI ve ÇİĞLİ BELEDİYESİ FAKİR BAYKURT ROMAN ÖDÜLÜ

İngiltere, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Almanya’nın çeşitli yörelerinden katılan üye ve konuklar çeşitli alanlardaki çalışmalarını anlatarak ve yazdıkları kitapları tanıtarak bu seminerin çok verimli ve başarılı geçmesini sağladılar. Özel davetlimiz olan Çiğli Belediyesi Kültür Müdürü Sayın Nail Çetin, Çiğli Belediyesi’nin son yıllarda verdiği Fakir Baykurt Roman Ödülleri hakkında bilgilendirdi ve ATYG Kültür ve Sanat Ödülünü aldı. Çiğli Belediyesi’ne de bu değerli çalışmalarından dolayı bir Teşekkür Belgesi verildi. Bu seneki Fakir Baykurt roman ödülüne layık görülen Dursaliye Şahan bu törende bulunmak için Londra’dan eşiyle birlikte seminerimize katılarak romanını da tanıttı.

Atyg Almanya Bahar Bulusmasi

Hem müzisyen hem de yazar olan davetliler: Hamdi Tanses, Nuri Gazibeyoğlu, Mustafa Altıntaş ve yirmi bir dilde ezgiler okuyan Devrim Kavallı da anlatı ve müzik sunumlarıyla programı zenginleştirdiler.

Gerekçeleri okunarak;

Sabri Çakır “ATYG 2024 Türkçe Ders Kitapları Ödülü”

Nuri Gazibeyoğlu “ATYG 2024 Halk Ezgileri Ödülü”

Hamdi Tanses “ATYG 2024 Halk Edebiyatı Ödülü”

Hüseyin Can “ATYG 2024 Edebiyat Ödülü”

Mehmet Yıldız  “ATYG 2024 Edebiyat Ödülü”

Dr. Tuncay Özverim “ATYG 2023 Edebiyat Ödülü” İle ödüllendirildiler.

Mustafa Altıntaş’a, Devrim Kavallı’ya, Berin Uyar’a ATYG 2024 Teşekkür Belgeleri sunuldu.

Bu ödüllerin amacı verilen emeklere değer vermek, saygı göstermek ve bu tür çalışmalara özendirmek, motive etmektir...

Yazarlarımızdan Agop Yıldız ve Yaşar Çiçekdemir Ermeni ve Türk Kaşifleri tanıttılar. Dr. Tuncay Özverim “Nazım Hikmet, Vera Hikmet, Corinne Lütfü ve Ben” adlı sunumuyla hem yazdığı kitabı hem de Atatürk’le yazarın akrabası Corinne’nin yazışmaları hakkında ilginç detaylar anlattı.

Birçok üyemiz yazarın kitap tanıtımları yanında “Im Morgen wächst ein Birnbaum“ adlı kitabın genç yazarı, işlediği Erkeklik ve Feministlik konusuyla büyük ilgi topladı. 

14.4.2024 Pazar günü ATYG Genel Kurulu toplandı. Üç yıllık çalışma dönemini tamamlayan mevcut Yönetim Kurulu Çalışma Raporunu ve Mali Raporu üyelere sundu. Üyelerin Rapor üzerinde görüşlerini açıklamalarından sonra Genel Kurula katılan ATYG üyeleri oybirliği ile Çalışma Raporunu ve Mali Raporu kabul etti. Seçimlere geçildi.

ATYG üyeleri oybirliği ile Sırrı Ayhan, Kazım Güzel, Fikret Güneş, Özgür Metin Demirel, Sadık Şahin, Nevin Lutz, Kemal Yalçın’dan oluşan Yönetim Kuruluna bir dönem daha çalışma görevi verdiler. Nevin Lutz ile Kemal Yalçın’ın eşbaşkanlık görevlerini onayladılar.

Yeni Yönetim Kurulu’nun onaylanmasından sonra ATYG üyeleri dilek ve temennilerini dile getirdiler. ATYG Üyeleri yazdıkları kitaplar ve çalıştıkları projeler hakkında bilgi verdiler.

ATYG katılanların olumlu değerlendirme, yapıcı eleştiri ve önerileriyle başarılı bir seminer gerçekleştirmiş oldu. Yeni üyelerle ve edindiğimiz yeni bilgilerle zenginleşerek çalışmalarımızı zevkle sürdüreceğiz.

Gelsenkirchen, 15 Nisan 2024,

ATYG Yeni Yönetim Kurulu:

Sırrı Ayhan,

Kazım Güzel,

Fikret Güneş,

Özgür Metin Demirel,

Sadık Şahin,

Nevin Lutz,

Kemal Yalçın

Editör: Haber Merkezi