İrfan Erdoğan/Almanya

Fotoğraf: Ali Çarman

Özellikle Türkiye Avusturya karşılaşması sonrası Türk milli Takım oyuncusu Merih Demiral'ın ırkçı Bozkurt işareti yaparak sevincini belirtmesi sonrasında medyanın diline düştü. Bunu Avrupa basını kınarken internet de dahil Türkiyeli saray basını överek göklere çıkardı. Bunun ardından Türkiye'deki iktidar yetkililerinin de "herkes bozkurt işareti yapsın" diyerek ırkçılık ve milliyetçiliğe arka çıkarak gerginliğin arttırmasının ardından Almanya sokaklarında zaman zaman ırkçı saldırılar da yaşanmadı değil.

Irfan Erdogan Almanya

Yüzde 68 engele rağmen, cezaevine gönderildi Yüzde 68 engele rağmen, cezaevine gönderildi

Bu gerginliğin ardından bu defa Türkiye Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan da karşılaşmayı seyretmek için başkent Berlin'e geleceğini söyleyince gerginlik yeniden artınca bu defa Alman yetkililer haklı olarak devreye girerek Erdoğan'a "Gerginliğin artmasına sebep olmamak için gelmeyin" dese de Erdoğan kimseyi dinlemeden ve hiçbir şey olmamış gibi hanımı, oğlu Bilal ve beraberindeki heyetle özel uçağıyla Berlin'e gelip maçın yapıldığı olimpiyat stadındaki yerini aldı.

Neticede maç 2 - 1 Hollanda'nın galibiyeti ile bitti, R. Tayyip Erdoğan da beraberindeki heyetle gerisin geri Türkiye'ye döndü. Döndü ama hâlâ Alman sokaklarındaki gerginlik ve aslı astarı olmayan tartışmalar devam edip gidiyor...

FİFA'nın Merih Demiral'a yaptığı ırkçı ayrımcı Bozkurt işareti nedeniyle iki maç oynamama cezası verdiği halde hâlâ Türkiye Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan "Merih'e verilen ceza Türkiye halkına verilmiş bir cezadır" diyerek yapılan ırkçı ve ayrımcılığa arka çıkmaya devam ediyor.

Şimdilik tartışmalar böyle sürüp gide dursun öyle görünüyor ki önümüzdeki günlerde de bu olay sanırım gündemi daha fazla meşgul etmeye devam edeceğe benziyor.

Bununla ilgili gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz.

Editör: Haber Merkezi