DAD tarafından Malatya’da kurulan dayanışma çadırını ziyaret eden heyet, “İnsanlarımızın topraklarını ve evlerini terk etmemesi için birbirimize omuz vermenin zamanıdır” dedi.

Demokratik Alevi Derneği (DAD) Eşbaşkanları Musa Kulu ve Saime Topçu, Demokratik İslam Kongresi (DİK), Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) yöneticileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İslam Masası Eş Sözcüleri Diba Keskin ve Emin Ay ile HDP Amed Milletvekili Nimettullah Erdoğmuş’un aralarında bulunduğu heyet, DAD tarafından Malatya'nın Cemal Gürsel Mahallesi’nde kurulan dayanışma çadırını ziyaret etti. Heyet adına açıklama yapan DAD Eşbaşkanı Musa Kulu, refakatsiz çocukların durumuna dikkat çekerek, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

HDP İslam Masası Eş Sözcüsü Emin Ay, depremin bir doğal affet olduğunu ancak iktidarın merkezinde insan yerine rant olduğu için böyle bir felaketin yaşadığını söyledi. Depremin etkilediği 10 kentte dayanışma halinde olduklarını belirten Ay, “Şuan DAD çadırının önündeyiz. Herkesin depremzede halkımızla dayanışma göstermesi gerekir. İnsanlarımızın topraklarını ve evlerini terk etmemesi için birbirimize omuz vermenin tam zamanıdır. Eğer dışarıya bir göç dalgası yaşanırsa bu bizim için ikinci bir depremdir. Göçün önüne geçmek için şimdi dayanışma zamanıdır” ifadelerini kullandı.  

Heyet, ziyaretin ardından yaşamını yitirenler için kurulan yas evi ziyaret etti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz