41 ülkenin 121 filmle yarıştığı Uluslararası Paris Bridge of Peace Film Festivali'nde "Paris Uluslararası Golden Dove- Altın Güvercin" ödülü "Aylan Bebek" filminin oldu.

AKP'li Başkan tutuklandı AKP'li Başkan tutuklandı

T24’te yer alan habere göre, Suriye'deki iç savaştan kaçan Suriyelileri taşıyan bot, 2 Eylül 2015'te Bodrum açıklarında batmıştı. Aralarında 3 yaşındaki Alan Kurdi'nin de olduğu 5 kişi hayatını kaybetmişti. Alan Bebek'in hayatını kaybetmesi küresel boyutta büyük üzüntüye neden olmuştu. Küçük Aylan'ın hikâyesi, gazeteci Talat Atilla'nın yapımcısı ve oyuncusu olduğu, Ömer Sarıkaya'nın yönettiği filme dönüştü.

"Alan Bebek" filmi, Uluslararası Paris Bridge of Peace Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülünü kazandı.

Talat Atilla, duygularını; "Bu ödülü; insanlığın vicdanına, dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun tüm masum ve mazlumlara adıyorum” sözleriyle dile getirdi.

Filmine konu olan fotoğrafı çektiği için işsiz bırakılan gazeteci unutuldu 

Filmine konu olan fotoğrafı çeken gazeteci Nilüfer Demir Kandırmış, Eylül 2018 tarihinde Demirören Haber Ajansı'ndaki işinden çıkarılmıştı. Talat Atilla ödülünü alırken yaptığı konuşmasında ise fotoğrafı çeken gazeteci Nilüfer Demir Kandırmış’a değinmemesi dikkat çekti.

Ödülü alırken ne dediler?

Filmde imzası bulunanlarda Talat Atilla, yaptığı konuşmasında "Bu ödülü kendilerini dünyanın efendisi zanneden devletlerin, masumiyet kalelerine çarpma talebimize adıyoruz. İnsanı yaşatmadan, devletler yaşamaz talebimize adıyoruz. Bu filmde; Yunan oyunculardan; ABD'lilere; AK Parti'den CHP yetkililerine kadar geniş bir yapıyla Türkiye ve tüm dünyaya bir kardeşlik mesajı vermeye çalıştık. Gökte uçan kuştan, Van Gölü'ndeki çakıl taşına; Edirne'deki Meriç Köprüsü'nden, Kars'taki Harrani Türbesi'ne kadar her şey bizim ve bu topraklara aittir. Filmimize büyük moral desteği veren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Batuhan Mumcu olmak üzere, adeta Türkiye'nin fahri turizm elçisi gibi çalışan yönetmenimiz Ömer Sarıkaya'ya, Wilma Elles, George Edde, Bahattin Öztürk, Ali Sabri Belaid ve festivalin genel koordinatörü Elena Saubanova olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Yine filmde imzası bulunan yönetmen Ömer Sarıkaya ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: ,

"Aylan Bebek ile En İyi Film Ödülü'nü almakla gurur duyduk. Dünyanın en seçkin filmleri, ABD'den, İtalya'ya; Fransa'dan; İsveç'e kadar oluşturulan büyük sinema jürisinin oylarının yanında, filmi izleyen halk jürisinin de oylarıyla seçildi. Daha yeni başlıyoruz. Bu ödüller, şayet devlet desteği de olursa çok daha büyük filmler çekileceğinin de kanıtıdır. Açlıktan ölmek üzere olan İrlanda'yı gönderdiği gemilerle ölmekten kurtaran Osmanlı İmparatorluğu'nun konu edileceği kıtlık filmini de şayet devlet desteği olursa gazeteci kardeşim Talat Atilla ile birlikte çekmek istiyoruz."

Kobani doğumlu Alan Kurdi, 2 Eylül 2015'te ailesi ile birlikte Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın İstanköy adasına şişme botla geçmeye çalışırken annesi ve kardeşi ile birlikte boğularak yaşamını yitirmişti.

Editör: Arif Bulut