Ağır hasta tutuklu HDP'li siyasetçi Tuğluk, hakkında 2010'da Nusaybin'de katıldığı bir eylem nedeniyle başlatılan ve '3 yıl denetim' kararıyla ertelenen kovuşturmayı AYM'ye taşıdı, tazminat kazandı.

Cezaevinde demans teşhisi konulmasına rağmen tahliye edilmeyen HDP'li siyasetçi Aysel Tuğluk, hakkında başlatılan bir soruşturmayı Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşıdı.

Resmi Gazete'de yayımlanan AYM kararındaki bilgilere göre Tuğluk, milletvekili olduğu 2010'da Nusaybin'de DTK ve DBP'nin düzenlediği bir eyleme katıldı. Eyleme katılan 20 kişi hakkında başlatılan soruşturma, Tuğluk hakkında da milletvekilliği bitince '3 yıl denetim' kararıyla ertelendi. 

Karara itirazı Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde reddedilen Aysel Tuğluk, AYM'ye başvurdu.

Dosyayı karara bağlayan AYM heyeti, Selahaddin Menteş'in karşı oyu nedeniyle oy çokluğuyla Tuğluk'un 'Anayasa'nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme' hakkının ihlal edildiğine karar verdi. 

AYM, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için kararın ilgili mahkemeye gönderilmesi ve Tuğluk'a 13 bin 500 TL tazminat ödenmesine hükmetti.