SUR AJANS- Konuya ilişkin açıklama yapan ABF Başkanı Mustafa Aslan, Kültür Bakanlığı bünyesindeki başkanlığın neden istenmediğine dair detaylı bir rapor hazırlayıp, sürece müdahil olacaklarını söyledi.

27. Dönem CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu, cemevlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlayan yasaya karşı rapor hazırlayıp partisi adına Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) sunmuştu. 27. Dönem HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise yaklaşık 1,5 yıl önce yapılan bu itirazı hatırlatarak, Alevi kurumlarının, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın kuruluşuna dair kararnameyle ilgili AYM’ye vermeleri gereken raporu hala hazırlamadığını CAN TV’de gündeme getirdi.

Konuyla ilgili açıklama ise Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Mustafa Aslan’dan geldi. Aslan, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın, “Asimilasyon görevini yerine getirmek için türlü oyunlar sergilediğini” vurguladı. Aslan, “Söz konusu kurumun, Aleviler için faydalı bir kurum olamayacağını söylüyorduk, maalesef haklı çıktık. Bu kurum, bir buçuk yıldır Alevi toplumunun gerçek taleplerini sulandırarak bir faaliyet yürütüyor” diye belirtti.

DEM Parti İstasyon Meydanı’ndan seslendi: Bu meydan… DEM Parti İstasyon Meydanı’ndan seslendi: Bu meydan…

“Başkanlığa karşı mücadeleye devam edeceğiz”

ABF Başkanı Mustafa Aslan, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın, ibadethanelerin elektrik ve su giderlerini karşılayacağı yönündeki paylaşılan bilgiyi hatırlatarak, bu yönlü hizmetin halen verilmediğinin altını çizdi. Aslan, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na karşı mücadelelerinin devam edeceğini belirterek şöyle devam etti:

“Hükümet, bugüne kadar cemevlerinin elektrik ödemeleri ile ilgili bir bocalamayla karşı karşıya. Bu işi de sulandırmaya başladılar. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan genelgede cemevlerinin aydınlanma giderleri ile ilgili ikiyüzlülükleri de ortaya çıktı. Siz, cemevinin ibadethane olmadığını söylüyorsunuz ve kabul etmiyorsunuz. Cemevlerini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlayıp bir başkanlık kuracaksınız, sonra da ‘cemevlerinin aydınlatma giderlerini karşılayacağız’ derken kimi yerler belirleyip ‘gasilhane, morg ve ibadetin yapıldığı alan’ diyeceksiniz. İşte bu, AKP iktidarının, Alevi toplumunun anayasal taleplerini nasıl sulandırdığının göstergesidir. Cemevi bir ibadethane değilse eğer, neden ödeyeceğinizi iddia ettiğiniz giderler ile ilgili ‘ibadetin yapıldığı alan’ diyorsunuz? Bu durum ikiyüzlülüklerini gösteriyor. Biz anayasal anlamda güvence istiyoruz. Bir Alevi vatandaşa ya da inanca hakaret edildiğinde kin ve nefret suçları kapsamında değerlendirilmesini istiyoruz.

Bu kadar ikiyüzlülük, bu kadar samimiyetten uzak bir davranış, aslında Alevilerin sorununu çözmeye değil, Alevilerin sorununu daha karmaşık hale getiren, vaatlerle dönüştürüp değiştirmeye çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Şimdi ‘Alevi Ansiklopedisi’ yazıyorlar ancak hazırlayanların kadrosuna baktığınızda şunu sormak lazım; bu kadronun içinde kaç Alevi akademisyen var? Alevileri değiştirip, dönüştürüp, teslim alma projesinin kanıtıdır bu. Bu, ‘Alevileri Sünnileştirelim’ projesidir. Böyle bir başkanlığı tanımıyoruz. Bizim muhatabımız devleti temsil eden hükümettir. Bu başkanlığa karşı mücadele vermeye de devam edeceğiz.”

“Eksik bıraktıklarımızı tamamlayacağız”

Mustafa Aslan, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na karşı Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itiraza da değindi. Konuya ilişkin siyasetçi Ali Kenanoğlu’nun eleştirilerine de cevap veren Aslan, ABF’nin de bir rapor hazırlayıp davaya müdahil olacağını belirtti. Aslan şöyle devam etti:

“Bizim bu konuda eksikliğimiz olarak şu husus gösterilebilir; Cumhuriyet Halk Partisi bu konuyu Anayasa Mahkemesi’ne götürdükten sonra; daha önceden Türkiye’de örnekleri de var; CHP, Eğitim Sen’li öğretmenlerin hakları ile ilgili AYM’ye bir başvuru yapmıştı, Eğitim Sen başta olmak üzere diğer eğitim sendikaları da davaya müdahil olmakla ilgili başvuruda bulunmuşlardı. Bu konuda bizim bir eksiğimiz oldu. Henüz bu konuya dair bir başvuruda bulunamadık. Kurumlar sanki konuyu takip etmiyormuş, ilgisiz bir durum var gibi algı var. Ama bu algı doğru değil. Biz zaten durumu takip ediyoruz. Bugün de Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konudan sorumlu genel başkan yardımcıları ile görüşmem olacak. AYM süreci ne durumda, buna dair bizim müdahillik konusunda yine CHP’nin başvurusu üzerinden müdahil olabilir miyiz bütün bunları görüşeceğiz. Sayın İbrahim Kaboğlu’nun bu konudaki emeği göz ardı edilemez. Bizim ise hukukçularımızla eksik bıraktığımız, bu anayasaya aykırılıkla ilgili, Alevi inancına bu başkanlığın zararı, etkisi, neden istemediğimize dair bir detaylı rapora evet ihtiyacımız var. CHP’li yetkililerle yapacağım görüşmeden sonra Sayın Ali Kenanoğlu ile bilgi alışverişi yapacağız. Sonrasında hukukçu arkadaşlarımıza görev vereceğiz ve eksik bıraktıklarımızı tamamlayacağız.”

Kaynak: PİRHA