SUR AJANS- Sanatçı Şivan Perwer tarafından “50. Sanat Yılı” etkinliği için Kürt sanatçı Aynur Doğan’a video mesaj desteği önerisi yapıldı. Doğan ise programındaki yoğunluktan kaynaklı konser organizasyonuna katılamayacağını ve alternatif olarak projeye bir video ile katkı sunabileceğini bildirdi. “50. Sanat Yılı” etkinliğine olumlu yanıt alamayan Şiwan Perver ise bunun üzerine Aynur Doğan’ın söylediği ve hit olan, “Keça Kurdan” parçasını söylemesi yasağı getirdi. 

Kece Kurdan Yasak

Kürt sanatçı Aynur Doğan ile adeta özdeşleşen “Keça Kurdan” şarkısına yasak geldi. Sanatçı Şivan Perwer, 50.Sanat yılına videolu katılım önerisine olumlu yanıt alamadığı sanatçı Aynur Doğan’a, “Keça Kurdan” şarkısını söyleme yasağı getirdi. 

Doğan ise yasağa ilişkin “Keça Kurdan için zorunlu bir açıklama” başlığıyla sosyal medyadan paylaşımda bulundu.

Kürt sanatçı Aynur Doğan “Keça Kurdan” şarkısı için sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Keça Kurdan” bizim için sadece bir şarkı değil; özgürlüğün, barışın, sevginin, ortaklaşa mücadelenin ve dayanışmanın coşkusu, yan yana çekilen halaylarımızın, dansımızın ortak ritmiydi. Kürt kadınının sesi, farklı kültürlerden kadınların bir araya gelerek oluşturdukları toplumsal bellek, birbirimize duyduğumuz ihtiyacın yeniden hatırlanışı, hafızamızın uyanışıydı belki. Kendimizce daha nice anlamlar yükledik… Bir zamanlar yasaklanmak istendi, denediler ama başaramadılar.

Ancak bu defa, aşağıdaki mesajda belirtilen gerekçelerden ötürü Keça Kurdan’ı söylemem yasaklanmıştır.

Çok kısa sürede gerçekleşecek bir konser organizasyonuna katılmam için bir davet yapıldı, yoğun programım nedeniyle katılmamın mümkün olamayacağı karşı tarafa iletildi ve ekibimiz alternatif olarak projeye bir video ile katkı sunmayı kendilerine önerdiler.

Yoğunluğum sebebiyle geri dönüş yapamadığım bir talebin karşılığında uygulanan bu sansürün nihai değerlendirmesini siz değerli dinleyicilerime bırakıyorum.

Gelinen noktada, dinleyicilerime olan saygım bu açıklamayı zaruri kılmıştır.

Yeşil Gelecek Endeksi'nde Türkiye  63'üncü oldu Yeşil Gelecek Endeksi'nde Türkiye  63'üncü oldu

Keça Kurdan artık sizlere emanet!"

Editör: Haber Merkezi