Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 31 Mart 2019 yerel seçimlerini Halkların Demokratik Partisi (HDP) kazandı. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç olduğu gerekçesiyle HDP'li eşbaşkana mazbata vermeyerek, mazbatayı seçimi kaybeden AKP’li Hüseyin Beyoğlu’ya verdi.

AKP'li Beyoğlu'nun ismi, atandığı günden bu yana usulsüzlük ve yolsuzlukla gündemden düşmüyor. Beyoğlu'nun ilk icraatı, kardeşi Haşim Merdoğlu'nu yardımcısı olarak göreve getirmesi oldu. Beyoğlu, söz konusu durumu "deneyimlerinden faydalanmak amacıyla" şeklinde savundu. Tepkiler üzerine Merdoğlu istifa etti. Beyoğlu, daha sonra eşi, kardeşi, AKP milletvekilleri ile “Sıddıka teyze” isimli kişilerden oluşan referans listesi üzerinden 135 kişiyi işe aldı. 

Belediyeye ait arazileri de parsel parsel satan Beyoğlu'nun ismi son olarak belediyedeki rüşvetle gündeme geldi. Beyoğlu’nun yardımcısı rüşvet operasyonunda gözaltına alındı. Belediyenin İmar Müdürü Fırat Kılıç, bir iş insanından imar izni için “rüşvet” alırken araç içerisinde suçüstü yakalandı. Kılıç gözaltına alınırken, soruşturma genişletildi. AKP'li Beyoğlu'nun göreve getirdiği Sıddık Aycıl da gözaltına alındı. Beyoğlu hakkında da yurt dışı yasağı kararı verildi. 

Özel kalem kıyağı!

Beyoğlu, yılın son ayında ise AKP'den belediye meclis üyeliğine seçilen bir ismi Özel Kalem Müdürü görevine getirmek için başvuru yaptı. Beyoğlu, kısa bir süre önce söz konusu göreve, AKP Rêzan İlçe Gençlik Kolları Başkanı ve Belediyesi Meclis üyesi olan Uğur Erekli'yi getirmişti.

Beyoğlu, şimdi de bir diğer AKP'li Belediye Meclis üyesi Güzel Kızoğlu'nu bu göreve getirmek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

12 Aralık 2023'te bakanlığa başvuran Beyoğlu, "açıktan atama izni verilmesini" talep etti. "Başkanlık hizmetlerini aksatılmadan verimli ve etkin bir şekilde yürütülmesi açısından Özel Kalem Müdürlüğü kadrosuna açıktan atanma ihtiyacı duyulmaktadır" denilen başvuruda, söz konusu görev için "en uygun kişinin" Kızıoğlu olduğu savunuldu.

AFAD Mızraklı'ya yanıt verdi: Feragatname ile başvurmanız yeterli AFAD Mızraklı'ya yanıt verdi: Feragatname ile başvurmanız yeterli

Kaynak: MA