Diyarbakır otobüsü Mersin’de kaza yaptı: Yaşamını yitiren 10 kişinin isimleri belirlendi Diyarbakır otobüsü Mersin’de kaza yaptı: Yaşamını yitiren 10 kişinin isimleri belirlendi

SUR AJANS- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, haftalık grup toplantısında 1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek isteyenleri hedef aldı. Taksim'e izin verilmemesi nedeniyle yaşanan olaylardan katılımcıları sorumlu tutan Bahçeli, polis engellini aşmak isteyenleri de “Haçlı kalıntısı” olarak niteledi. Bahçeli, CHP ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’ni (DEM Parti) de hedef alan Bahçeli, “Tıpkı ağa babaları Marx gibi tek bir fabrikaya girmemiş bu güruhun aklı ipotekli, vicdanı tutsaktır. 1 Mayıs'ta sadece görevini yapan Türk polisine düşmanca saldırdılar. Polise saldıranlar Haçlı kalıntısıdır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü ülkenin her yerinde kutlamak mümkündür. Peki bu Taksim ısrarı niyedir? Buradaki amaç nedir? Emek ve dayanışmayla Taksim'in ne alakası vardır? 1 Mayıs 1977'deki acıklı ve vahim hadiselerin tekrarı mı planlanmaktadır? Emek kutsaldır, emekçilerimiz saygındır. Ne var ki emekle, emekçiyle hiçbir bağı ve bağlantısı olmayan 3-5 haydudun 1 Mayıs'ı terörize etme çabası emekçi düşmanlığına hizmettir. CHP, DEM'in ve marjinal partilerin bu düşmanlığa çanak tutmaları kimin kiminle yol yürüdüğünün özetidir” ifadelerini kullandı.

Kavala tartışmaları

Gezi Davası'nda yargılananların cezalandırılması yönünde sık sık beyanlarda bulunan Bahçeli, partisinin grup toplantısında “yargıya kimsenin” talimat veremeyeceğini söyleyerek, “Hiçbir organ ve makam mercii ya da kişi yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez, tavsiyede bulunamaz. Görülmekte olan bir davada yasama meclisinde, yargı yetkisinin kullanılmasıyla ilgili soru soramaz, görüşme yapılamaz, beyanda bulunamaz. Osman Kavala'nın yeniden yargılanması ya da serbest bırakılması hususunda kamçılanan sipariş süreç devamlı suretle ilerletilmektedir. Bahsi edilen şahıs Türkiye Cumhuriyeti devletini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştır. Gezi Parkı davasında yargılanan diğer sanıklar da 18er yıl ceza almışlardır” diye belirtti.

Devlet Bahceli

Sinan Ateş yargılaması

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş cinayetinde tartışılan rolleri ve cinayet zanlısı oldukları yönündeki iddialara da tepki gösteren Bahçeli, "Malum bir cinayet davası nedeniyle MHP ve Ülkü Ocaklarına iftira atan alçaklar koalisyonu ne hikmetse devlet ve millet düşmanlarına kucak açmakta, methiyeler düzmektedir. 'Bugüne kadar niye iddianame hazırlanmadı' diye sordular. İddianame hazırlandı, 'içi boş' dediler. MHP olarak beklentimiz şudur, iddianame mahkeme tarafından kabul edilip yargılama süreci derhal başlatılmalıdır. Kimin elinde hangi belge ve bilgi varsa mahkemeye sunmalıdır. Hatta şahit olarak dinlenmek istenenlere mahkeme kapısı açılmalıdır. Televizyon ekranlarında mahkeme yargılanamaz. Neyi biliyorlarsa acilen mahkemeye yetiştirmelidirler. Bakalım hukuki süreç Ankara'da mı bitecek yoksa Pensilvanya'ya mı dayanacak, hodri meydan. Hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi