Ege'de 3 ayrı noktada yangın Ege'de 3 ayrı noktada yangın

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Meclis grup toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Gündemine Diyarbakır ve Mardin’deki büyük yangını alan Bakırhan, bölgenin ‘afet bölgesi’ olarak ilan edilmesi çağrısında bulundu.

“Bu ülkenin 15 yurttaşı yaşamını yitirdi. Yüzlerce hayvan öldü, tarlalar yandı. Yanan Kürt olduğu için bu ülkenin Cumhurbaşkanı hala sessiz ve tek kelime yapmış değil” diyen Bakırhan şöyle devam etti:

“Yangının yerine gitmeden, yangının ilk çıktığı yere gitmeden nasıl yangının nedenini ‘anız’ olarak ifade ediyorlar. Ayıptır yapmayın. DEDAŞ, özel bir şirkettir, korumaya çalışmayın. Mesele Kürt olunca yangında DEDAŞ’ı korumaya çalışıyorlar. Bu katliamda DEDAŞ, aklamaya çalışıyorlar. Evet ağıtlar Kürtçe olunca bu sesi duymayanlar oldu, zil takıp oynayanlara şahit olduk. 2020 yılında bir yangın çıktığında hükümet 20 tane gece görüşlü helikopter aldıklarını söyledi. Ama bu helikopterle o yangında yoktu. Böyle deyince de ‘kardeşiz’ diyorlar. İşte çifte standart budur.”

Bakırhan, konuşmasının devamından yangın sırasında sosyal medya üzerinde yapılan ırkçı paylaşımlara soruşturma açılmamasına “Bunları not ettik. Bir tweet atan ülkenin demokratlar hemen gözaltına alınıyor ve soruşturma başlatılıyor ama bu insanlık düşmanlarına tek bir soruşturma açılmadı” sözleriyle tepki gösterdi.

Editör: Haber Merkezi