SUR AJANS/ÖZEL

DEM Parti, bugün Diyarbakır’da renkli ve coşkulu bir aday tanıtım programı gerçekleştirdi. Programda 18 il ve ilçelerinde toplam 90 belediye için aday olarak gösterilen eşbaşkanlar kamuoyuna deklere edildi.

İki aşamalı yapılan programda önce kadın eşbaşkanlar tanıtıldı ve kadın mücadelesine dikkat çekildi. Ardından 90 merkezdeki belediyeler için aday gösterilen eşbaşkanlar sahneye çağırıldı.

Aday tanıtımına gösterilen yoğun ilgiden dolayı programın yapıldığı salon doldu taştı. Ön seçimde halkın oylarıyla aday olarak belirlenen eşbaşkanların programda Kürt kültürünü simgeleyen elbiselerle katılması salonu ayrı bir renge bürüdü.

Programda ayrıca söz ve müziğinin Erol Şaybak ve Baran Ertaş'a ait olan "Rabe DEM Hat" adlı seçim şarkısının da tanıtımı yapıldı. Ve program boyunca hem bu şarkı hem de diğer Kürtçe şarkılar çalındı.

Eşbaşkan adayları tanıtımı öncesi kürsüde konuşmalar yapıldı. Konuşmaların odak noktası ise 2016 yılında başlayan ve halen devam eden kayyum uygulamasının neden olduğu aykırılıklardı.

Kürsüde konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanları Hatimoğulları ile Bakırhan 31 Mart sonrası kazanacakları belediyeleri halkla birlikte yöneteceklerini ve buna ilişkin güçlü adımlar atacaklarını aktardı.

Programa damga vuran konuşmayı ise DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan yaptı. Bakırhan, ön seçim sürecinde ortaya atılan ve sosyal medyada çokça dillendirilen tartışmalara, açıklamalara göndermede bulundu.

Türkiye siyasetine benimsedikleri eşbaşkanlık hamlesine atıfta bulunan Bakırhan, partisinin dünya demokrasisinin örnek aldığı uygulamaları hayata geçirdiğini ve geçirmeye devam ettiğini ‘ön seçim’ uygulamasını işaret ederek anlattı.

Bakırhan, 90 merkezde ve on binlerce kişilik delegasyonla yapılan ön seçimin bir ilk olduğuna dikkat çekti ve ön seçimde böylesi bir deneyimin ileriki dönemlerde daha da geliştirileceğini ve eksikliklerinin kapatılacağını öz eleştirel ifadelerle açıklamaya çalıştı.

“Evet yeni bir model uyguladık. Eksikliklerimiz olabilir, kimi yetmezliklerimiz olabilir. Yeni uygulamalarda kimi arızlar, ufak tefek sorunlar ortaya çıkabilir. Eminim ki önümüzdeki dönem şimdi ortaya çıkan bu eksikliklerimizle birlikte gidereceğiz.”

Son dönemlerde ön seçim sürecine dair sosyal medya taşınan açıklama ve tartışmalara gönderme yapan Bakırhan, “Biz bir seçim partisi değiliz” diyerek tüm aday adaylarına seslendi

“Aday adayı olan bütün arkadaşlar bizim arkadaşlarımız, yoldaşlarımızdır. Dosyasını aldığımız yarışa giren bütün arkadaşlar bizim için eş değerdedir. Sadece seçilen eşbaşkanlar değil seçilemeyenler de bizim yol arkadaşlarımızdır, değerlerimizdir. Bizim birlikte yürüyeceğimiz, birlikte mücadele edeceğimiz ve bu zoru göğüsleyeceğimiz arkadaşlarımızdır.

Dolayısıyla çağrım onlara; Siz yenilmediniz, kaybetmediniz. Hep birlikte halkımız, modelimiz kazandı. Önümüzdeki dönem seçilen arkadaşlarımızla birlikte birebir daha güçlü, daha çok çalışarak bu halkın hizmetinde olduğumuzu kanıtlayalım. Biz bir seçim partisi değiliz. Kimin nereye seçildiğinin bir yere kadar önemi var. Önemli olan Kürt halkının geleceği ve mücadelesidir. Önemli olan bu mücadele için kaybettiğimiz binlerce insanın onuruna layık olmaktır”

Editör: Arif Bulut