SUR AJANS- Şırnak’ın Besta, Cudi, Gabar’da korucuların yaptığı ağaç kıyımı sürerken, Şırnak Barosu Çevre ve Kent Komisyonu bölgede yapılan doğa talanına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İzmir’deki elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama İzmir’deki elektrik kaçağı soruşturmasında 14 tutuklama

‘Şırnak doğası ranta kurban ediliyor’

Sürekli hale gelen talana karşı mücadele edeceklerini belirten Baro açıklamasında şu ifadelere yer verildi; "Şırnak'ta yaşanan doğa katliamına ilişkin her yıl yapmış olduğumuz başvurular, suç duyuruları ve kamuoyuna sunmuş olduğumuz raporlara rağmen bölgeyi ağaçsız ve kurak bırakma girişimi kaldığı yerden devam ediyor. Baromuza gelen şikayetler ve ulaştığımız görüntülerden de anlaşılacağı üzere her sene olduğu gibi aynı süreç işletiliyor. Yaz mevsimi itibariyle bu kesimler ve tahribatlar hızlı bir şekilde artmakta, her gün yüzlerce ton endemik ve tarihi ağaçlar yok edilmektedir. Daha önce de söylediğimiz gibi Şırnak doğası ranta kurban ediliyor ve istenen şey, madenlerle donatılmış bir alan ve şantiye sahasına çevrilmiş bir doğa.

Süreci yakından takip ediyoruz

Gelinen süreçle beraber hukuki süreci olduğu gibi devam ettirme konusundaki irade ve kararlılığımızı ortaya koyacağımıza ve doğamızın gözümüzün önünde talan edilmesine göz yummayacağız. Çevre ve Kent komisyonumuzun da titizlikle takip ettiği ve daha önce almış olduğumuz Ombudsman kararına rağmen devam eden bu süreci yakından takip ettiğimizi ve gerekli girişimlerde bulunacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz."

Kaynak: MA