Hbs Araştırma Şirketi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın aday olması halinde oluşacak tabloya ilişkin ilk anket sonucunu açıkladı.

Imamoglu Kurum

Başak Demirtaş'ın İstanbul'da aday olması durumunda yapılan ankete göre, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Murta Kurum arasındaki oy oranı farkı yüzde 1,10 olarak ölçüldü.

Hbs Araştırma Şirketi, İstanbul'da bir yerel seçim anketi yaptı. Ankete göre, Başak Demirtaş’ın İstanbul’dan aday olması halinde, Cumhur İttifakı'nın adayı Murat Kurum, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun 1,10 puan önüne geçiyor.

Hbs Anket Istanbul

Ankete göre CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun oy oranı ise yüzde 42,10 olarak ölçüldü. İmamoğlu 2019 yerel seçimlerinde İstanbul'da yüzde 48,80 oy almıştı.

Anketin ilk sonuçlarına göre Murat Kurum'un oy oranı ise yüzde 43,20 olarak hesaplandı. 2019 yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın adayı Binali Yıldırım İstanbul'da yüzde 48,55 oy almıştı.

Başak Demirtaş da geçtiğimiz hafta DEM Parti'den İstanbul adayı olmak istediğinin sinyalini verdi. Ankete göre Başak Demirtaş, İstanbul'da aday olursa alacağı oy oranı yüzde 5,6 olarak ölçüldü. 2019 yerel seçimlerinde DEM Parti İstanbul'da aday çıkartmamıştı.

Ankete göre, İYİ Parti 3,6 oy oranı elde ederken, diğer seçeneğinde ise 5,5 oy oranı kaydediliyor.

Editör: Ali Abbas Yılmaz