Batman Emek ve Demokrasi Platformu, kayyım yönetimindeki Batman Belediyesi tarafından Batman Çayı kenarında yapılması kararlaştırılan Organize Sanayi Bölgesi’ne(OSB)  ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Gülistan Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde gerçekleştirilen açıklamaya platform bileşenleri, DEM Parti, DBP, HDP Batman İl Örgütleri katıldı. “Batman Çayı’nda OSB İstemiyoruz” yazılı pankartının açıldığı açıklamada TMMOB Batman İKK Sekreteri Mazlum Rohat Ekinci konuştu.

‘Kentin geleceğini etkileyen kararlar birkaç kişi tarafından alınacak kararlar değildir’

Kentteki yetkililerin kendi başlarına aldığı kararların kamuoyu ile tartışılmadan alınmasını eleştiren Ekinci, “Kentin gelişimine katkı sunacak yatırımların doğru yerde yapılması hepimizin sorumluluğudur. Kentin tümünü ve geleceğini etkileyecek bu tarz kararlarda kamuoyunun ve STK’ların görüşleri son derece önemlidir. Kentin geleceğini etkileyen kararlar birkaç kişi tarafından alınacak kararlar değildir. Yatırımların doğru temelde yapılması ve bizlere, doğamıza, geleceğimize zarar verecek kararlardan uzak durulması gerekmektedir. Batman çayı havzasının imara açılarak burada yapılaşma yapılması son derece vahim sonuçlar doğuracaktır. Kent merkezinin içinden geçerek akan çayın OSB alanına açılması çevre felaketlerine neden olacaktır. OSB alanlarının yarattığı çevre kirlilikleri kamuoyu tarafından bilinmektedir. Batman çayında yapılacak OSB alanları da suyumuzun, toprağımızın ve havamızın kirletilmesine neden olacak ve şehirde yaşayan insanımızın geleceğini olumsuz etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

Elazığ’da göçükte kalan işçiler kurtarıldı Elazığ’da göçükte kalan işçiler kurtarıldı

Canlı yaşamı tehlikede

Kentin hava kirliliği bakımından son derece kötü bir durumda olduğunu belirten Ekinci, “Batman çayında yapılacak sanayi çalışmaları kentin hava kirliliğinin artmasına neden olacaktır. Göçmen kuşların geçiş güzergahına ev sahipliği yapan çayda yapılacak OSB alanları doğal yaşamı alanlarının yok olmasına neden olacaktır. Batman çayında yaşayan balıkların ve canlı organizmaların yaşam alanlarını korumamız ve gelecek nesillere aktarmamız gerekirken bu alanları tehlikeye atmak sorumsuzluktur. Batman çayında yaşayan canlıların yaşam alanlarına zarar verecek bu tarz yaklaşımlar son derece tehlikelidir “ dedi.

OSB tehlikesine dikkat çekildi

Batman Çayı’nın kar sularının erimesi ve yağmur sularıyla debisi hızlı bir şekilde artan bir konuma sahip olduğunu hazırlatan Ekinci, “Malabadi Köprüsü’nden Dicle Nehri’nin birleştiği noktaya kadar düzlük bir alanda akış göstermektedir. Bu durumdan kaynaklı taşan çay suları her yıl tarım arazilerine zarar vermekte ve mağduriyetler yaşanmaktadır. Geçen yıl yaşanan taşkında Kozluk yolunun bir bölümünün yıkılması ile birlikte bir insanımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu alanda yapılmak istenen OSB alanları teknik olarak yanlış olacağı ve karardan vazgeçilmemesi halinde sonraki yıllarda ciddi tehlikeler yaşanacağını belirtmek isteriz. Sel sularının can kayıplarının yaşanmasına ve ekonomik olarak ciddi zararlar verdiği kamuoyu tarafından bilinen bir gerçekliktir. OSB alanlarının en doğru yerde yapılması ve istihdamın doğru temelde şekillenmesi için kamuoyunun duyarlılık göstermesi gerekmektedir” diye konuştu.

‘Rant alanı oluşturulmaya çalışılıyor’

Rant alanlarının oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Ekinci, “Batman Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri olarak Batman Çayında OSB alanlarının yapılmaması gerektiğini bir kez daha belirtiyoruz. Kentin geleceğini etkileyecek bu kararların kent kamuoyu tarafından tartışılmadan alınması doğru değildir. Yaşanabilir bir kent için çalışırken kentin bugününü ve geleceğini olumsuz etkileyecek kararlardan yetkililerin biran önce vazgeçmesini bekliyoruz. OSB alanlarının kente ve doğal yaşam alanlarına zarar vermeyecek şekilde konumlandırılmasını talep etmekteyiz. Batman çayında OSB yapılmasını istemiyoruz. OSB alanlarının kente ve doğamıza zarar vermeyecek şekilde konumlandırılması hepimizin sorumluğudur. Bu kent bizim ve sahip çıkmak görevimizdir!” diye belirtti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz